Nejdřív se mu smáli, že nemá oblek. Zelenskyj si pak partičku kolem Trumpa svou odpovědí namazal na chleba

Komentář: Schůzka v Bílém domě, kde měli lídři Spojených států a Ukrajiny stvrdit ekonomickou dohodu a jednat o možné cestě k míru po letech ruské agrese, nedopadla dobře - vyústila v nevídanou slovní roztržku před kamerami v Oválné pracovně, po níž se dvě strany rozešly bez dojednání jakýchkoli výsledků. V kontextu toho se do popředí dostala otázka, která by mohla být spíš součástí módního magazínu než situace, která zajišťuje potenciální mír na Ukrajině. V redakci ŽivotvČesku.cz se domníváme, že povrchního reportéra kontroverzní televize Real America’s Voice, který položil »módní dotaz«, si svou odpovědí Zelenskyj lidově řečeno namazal na chleba.
V Bílém domě se Zelenského zeptal reportér kontroverzní televize Real America’s Voice, zda vlastní oblek a proč ho nemá na sobě, že schůzka je na nejvyšší úrovni v USA a »prý mnoho Američanů má problém, že Zelenskyj tím neukazuje dostatečný respekt«.
"Oblek si vezmu, až skončí válka," odpověděl ukrajinský prezident, který nosí vojenské oblečení od začátku ruské invaze. A doplnil, že »možná si pořídí nějaký podobný oblek, jako nosí dotazující se reportér, možná i lepší, možná ale i levnější«.
Real America’s Voice je protrumpovská televizní stanice, která v minulosti šířila řadu nepřesných informací, mimo jiné o covidových vakcínách (upřesnil novinář z deníku Washington Post).
V kontextu popsaného se je potřeba podívat do historie, aby bylo jasné, jak »trapná otázka z úst novináře zazněla«. Lídři států v časech války totiž nechodili na frontu ve smokingu.
Historie je plná státníků, kteří si uvědomovali, že v době krize není prioritou správně uvázaná kravata, ale správně nastavená strategie. Asi nejznámějším příkladem je Winston Churchill, muž neotřesitelné vůle, jenž si oblíbil svůj »siren suit (sirénový oblek)« – jednodílný oblek, který mu umožňoval rychlou reakci při náletech na Londýn. Přestože byl Churchill známý svou elegancí a doutníkem, během války dal přednost praktičnosti.
Bývalý prezident USA Franklin D. Roosevelt sice nebyl aktivním vojákem, často však nosil námořnickou uniformu, čímž vyjadřoval podporu ozbrojeným silám USA. A dále třeba bývalý prezident Francie Charles de Gaulle, který vedl francouzský odboj proti nacistům, byl prakticky neustále v jednoduché vojenské uniformě.
Je potřeba zdůraznit, že nikdo z nich nemusel čelit otázkám o svém oblékání. Nikdo se jich neptal, proč nenosí sako. Svět měl tehdy důležitější starosti - a především to každému normálnímu a trošku soudnému člověku »došlo«.
Pokud někteří zapátrají v paměti, tak mimo jiné zjistí, že od začátku ruské invaze v roce 2022 si ukrajinský prezident Zelenskyj vytvořil jasný vizuální symbol - olivově zelené tričko, mikina či bunda. A pokud by novinář ze zmíněné televizní stanice trochu zapátral, byl opravdu investigativní a potvrdil svou roli, že může pokládat dotazy v Oválné pracovně, tak by zjistil, že Zelenského styl oblékání je vyjádřením solidarity s vojáky i civilisty, kteří se denně potýkají s realitou války. A tady je každý podobný dotaz na outfit Zlenského zbytečný a hloupý a spíše poukazuje na to, jaké lidi si Trump pouští do Oválné pracovny.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.