Nejhorší rok české ekonomiky? To záleží jen a jen na rozhodnutí jediného člověka, uvedla Olga Richterová. Upozornila, co nás naopak udělá bohatší

Olga Richterová
Olga Richterová
Foto: Se svolením Olgy Richterové
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2022

Česká republika prožívá nejen z pohledu ekonomiky velmi složité období. Ceny v obchodech letí nahoru, inflace dosahuje rekordních výšin a stále víc lidí přemýšlí, co si ještě může dovolit a co už ne. Aktuální statistiku přinesl i Eurostat, podle kterého je míra inflace v EU rovněž rekordních 8,1 procenta. Česko má pak třetí nejvyšší v celé Unii. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (37) ukázala na toho, kdo podle ní za situaci může.

Nečte se to příjemně, podle ekonomů je to ale fakt. Obyvatelé zchudnou a zemi nečeká lehké období. "Že nás čekají obtížné časy - jeden, dva, možná tři roky - je nasnadě. Vše záleží na tom, kdy se situace na Ukrajině vyřeší a kdy nastane klid. Že budeme tento i následující rok chudnout, na to si musíme zvyknout," uvedl před pár dny pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (67). Nejčernější scénáře dokonce hovoří o nejhorších letech české ekonomiky.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová ve svých úvahách ukázala na toho, kdo podle ní celou situaci způsobil, respektive kdo ji může změnit. "Záleží na rozhodnutí Vladimira Putina. On se rozhodl, že zavleče Evropu do války, a jen a jen v jeho hlavě se odehrávají rozhodnutí, jak dlouho bude ta ruská agrese pokračovat. To má samozřejmě dopady na zbytek světa, ale je to skutečně jen jeho rozhodnutí," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz.

Loni v dubnu byla míra inflace v EU na dvou procentech. V zemích platících eurem pak činila 1,6 procenta. Letos v dubnu vystoupala na rekordních 8,1 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu více než v březnu, oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika má z členských zemí Evropské unie třetí nejvyšší inflaci, v dubnu činila 13,2 procenta. V eurozóně inflace zůstala na 7,4 procenta.

Přesto podle Olgy Richterové budeme dlouhodobě bohatší. "Budeme si totiž vědomi významu obrany a toho, že naším úkolem je nezapomenout, že se musíme dokázat bránit. A že máme být rádi, že jsme součástí obranného společenství. V jeho rámci se teď řeší dlouhodobé strategie, který stát co pořídí a který jak zvýší svou obranyschopnost," dodala pro ŽivotvČesku.cz.  

Podle Miroslava Kalouska je důležité hlavně neztratit naději. "Protože jednou po tom chudnutí zase začneme bohatnout. To je jisté, jen nevíme, jak dlouho to bude trvat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že aktuálně je nutné nepodléhat panice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.