Reklama:

Nejlepší je hybridní imunita, říká profesor Václav Hořejší. Vyjmenoval profese, které bez očkování hazardují se zdravím

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2021

Covidová bilance není dvakrát příznivá. Přibylo 5 057 nových případů a zhoršující situace je i v nemocnicích, kde se zdravotníci starají o 192 pacientů, které dostal koronavirus do vážného stavu. Molekulární imunolog Václav Hořejší (72) vysvětlil, u kterých lidí by mělo být očkování nutností. "Jde o zdravotníky, učitele, pracovníky v posilovnách, maséry nebo třeba kadeřníky. Určitě i osoby, které pracují v provozovnách, kde se nedá pořádně větrat. Ale nejlepší řešení je stejně hybridní imunita," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Statistiky ministerstva zdravotnictví poukazují na vysoké nárůsty nakažených s koronavirem, kdy se počet potvrzených případů za celou dobu epidemie vyšplhal k datu 31. října na 1 767 959, 271 848 nemocných spadá do věkové kategorie 65+. Počet vyléčených, kteří onemocnění prodělali v různých formách, dosáhl 1 674 755.

Podle odborníků hraje primární roli v šíření epidemie proočkovanost populace, která je zatím nízká. Očkování v Česku bylo zahájeno 27. prosince loňského roku a ukončenou vakcinaci má za tu dobu více jak šest milionů lidí, třetí posilující dávku zatím podstoupilo 210 000 očkovaných.

Reklama:

"Minimálně by měli být očkováni všichni ti, kteří přichází běžně do styku s větším počtem jiných lidí, potenciálně nechráněných. To znamená zdravotníci, učitelé, všechny živnosti, které udržují blízký kontakt s lidmi jako pracovníci v posilovnách, maséři nebo třeba kadeřníci. Určitě i osoby, které pracují v zaměstnání, kde jsou uvnitř v nějaké provozovně dlouhodobě u sebe a dané prostory se nedají pořádně větrat. Předpokládám, že těch bude také hodně. Nicméně bych byl nejraději, kdyby se urychleně přijal zákon, který by nařizoval povinné očkování všech asi s výjimkou lidí, kteří onemocnění prodělali a mají vysokou hladinu protilátek," vyjádřil se Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že si je vědom rozdílnosti názorů odborné společnosti na uznávání protilátek v porovnání s očkováním proti koronaviru.

"Tam se svým názorem trochu liším od některých mých kolegů, kteří to neuznávají a říkají, že pořád ještě nevíme, zda je to u lidí s prodělaným covidem rovnocenné vakcinaci nebo dokonce lepší. Ale současné studie ukazují, že to skutečně je ekvivalentní. Kdyby záleželo na mně, protilátky bych uznával. Nicméně nebudu to nějak kritizovat, protože zatím jsou i dobré důvody o tom ještě trochu pochybovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný profesor imunologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který v loňském roce převzal nejprestižnější české vědecké ocenění Národní cena Česká hlava a je také spoluautorem téměř 180 původních vědeckých publikací.

"Nejlepší je něco, čemu se říká hybridní imunita. Tedy pro vysvětlení, když člověk onemocnění prodělal a následně si nechá dát ještě jednu dávku vakcíny, nebo naopak. Když očkovaná osoba posléze covid prodělá, samozřejmě i takoví lidé se najdou. V obou těchto případech jsou na tom dané osoby úplně nejlépe, což jasně prokazují světové studie. Ty imunitní odpovědi, které jsou na virus a na vakcínu, jejich kombinace je opravdu nejlepší. Bylo to trochu překvapivé, ale opravdu to tak vychází," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: