Nejprve bouřky a krupobití, pak překvapí tropický den. Dagmar Honsová upřesnila, kam až vyskočí rtuť teploměru

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 7. 2021

Léto v Česku je v letošním roce spojené s extrémními výkyvy počasí, které s sebou přináší nebezpečné meteorologické jevy. Na konci června zpustošilo jižní Moravu tornádo a už několik týdnů dochází k silným bouřkám a přívalovým dešťům, které stojí za vznikem povodní. I v tomto týdnu dojde na vysoké teploty, které mohou být jejich příčinou. Podle meteoroložky Dagmar Honsové bude tropickým dnem čtvrtek. " Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 24 až 28 °C, na Moravě a ve Slezsku dojde až na 32 °C. Slabý proměnlivý vítr, v bouřkách zesílí," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Pro celou Českou republiku platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) týkající se rizika výskytu bouřek a povodní. Pro část Plzeňského kraje, část Jihočeského kraje, kraj Vysočina, Jihomoravský kraj a Zlínský kraj je v platnosti vysoký stupeň nebezpečí. Pro ostatní části území pak nízký stupeň nebezpečí. Výstraha kvůli povodním platí do pondělních 21 hodin, bouřky pak hrozí od pravého poledne do 2. hodiny ranní.

"Hned v pondělí najdeme v kalendáři nejznámější červencovou pranostiku, která se váže ke svaté Anně, která zní: Svatá Anna, chladna z rána. Letos ale místo anenských jasných dnů a studených rán očekáváme v posledním červencovém týdnu proměnlivou oblačnost, vysokou vlhkost vzduchu a místy déšť nebo bouřky, které mohou být i silné, takže doprovázené nebezpečnými jevy – krupobitím, přívalovým deštěm a silným větrem. Vzhledem k vydatným srážkám bude docházet k rychlým vzestupům hladin řek až na povodňové stupně," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že během prvního dne nového týdne bude proměnlivá oblačnost – oblačno až zataženo, přechodně i polojasno.

"Zpočátku dne očekáváme na severu déšť nebo bouřky. Odpoledne a večer další přibývání oblačnosti a místy déšť, přeháňky a silné bouřky, doprovázené nebezpečnými jevy - krupobitím, přívalovým deštěm a silným větrem. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 21 až 27 °C, při polojasné obloze vyšplhají až na 30 °C. Teplota v 1000 m na horách bude kolem 21 °C," sdělila konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Dnem, který přinese vysoké teploty šplhající přes tropickou »třicítku«, bude čtvrtek. "Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 24 až 28 °C, na Moravě a ve Slezsku dosáhnou až ke 32 °C. Slabý proměnlivý vítr v bouřkách zesílí," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.