Nejsou léky, teď Česku hrozí, že nebudou ani lékaři, říká Ondřej Dostál ke skutečnosti, že 4 tisíce z nich jsou ochotny dát výpověď

Ondřej Dostál
Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2023

Komentář: Poměrně velký a zásadní problém se žene na české zdravotnictví, které spadá do resortu ministra Vlastimila Válka. Lékaři mu vzkazují, »že už stačilo«. A to ve smyslu, že až čtyři tisíce lékařů jsou ochotny dát od 1. prosince výpověď, případně už nebrat přesčasové služby navíc. Zkráceně řečeno jde o vyjádření postoje proti záměru vlády protlačit novelu zákoníku práce. V ní je stanoveno, že se směny nad rámec běžné pracovní doby přechodně mají uzákonit. To se však děje i v současnosti, ale nelegálně. Lékařům primárně jde o to, aby to nebylo bráno jako samozřejmost. Situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentoval expert na zdravotnictví Ondřej Dostál, a to v rámci dotazu redakce, co by reálně nastalo, kdyby situace došla do extrému.

V případě, že by záměr lékařů byl naplněn, Česko se ocitne v neradostném problému. "Pokud by v září skutečně podaly čtyři tisíce lékařů výpověď, jak naznačuje lékařská komora, k Vánocům dostaneme kolaps regionálních špitálů. Šlo by totiž patrně hlavně o nemocniční lékaře, s jejichž ochotou sloužit stojí a padají základní oddělení nemocnic - interny, chirurgie, porodnice. Ono se to plíživě děje už teď, například v srpnu skončila porodnice ve Stodu pro naprostý nedostatek pediatrů. A ani desetitisícová petice občanů to bohužel nezmění. Protestující lékaři by ani nemuseli podávat výpovědi, ke kolapsu by stačilo, kdyby striktně odmítli brát přesčasy nad zákonnou mez, na což mají samozřejmě právo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál s tím, že Češi v přímém přenosu spatřují, že ministru Válkovi se české zdravotnictví sype pod rukama.

"Nejsou základní léky a hrozí, že nebudou ani lékaři. A to vše prosím navzdory tomu, že jsme na zdravotnictví v roce 2023 odvedli neskutečných 465 miliard korun, dalece nejvíc za třicetiletou historii samostatné ČR," zdůraznil dále pro ŽivotvČesku.cz respektovaný expert na zdravotní právo Dostál.

Nastává tak otázka, jak z toho ven, aby české zdravotnictví nezažilo kolaps. "Řešením nemůže být tupé přinucení lékařů k porušování pravidel o přesčasech, to by si ČR vysloužila leda soudní žaloby, o kterých ČLK (Česká lékařská komora) také již mluví. Nutná je celá série kroků: Změna šikanózního systému vzdělávání a atestací, která odrazuje mladé, zkušení lékaři dokonce navrhují návrat k dvouatestačnímu systému z minulosti; odbřemenění lékařů od papírové byrokracie a přenos části kompetencí na vysokoškolsky vzdělané sestry; reorganizaci zdravotnických zařízení do jednotné soustavy, v níž si zejména ministerské a krajské nemocnice nekonkurují, ale vypomáhají, a to i personálně; a mnoho dalších kroků, s nimiž ale měl ministr do úřadu již nastoupit, neboť i tento problém byl dávno známý, a touto dobou je již uskutečňovat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál s tím, že lékaři si nepochybně uvědomují, že za tři měsíce nelze situaci komplexně vyřešit.

"I to je důvod, proč žádají alespoň garanci, že se další přesčasy neuzákoní, což dává logiku," dodal pro ŽivotvČesku.cz expert na zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.