Nemáme se přece stydět za to, že někdo podporuje Babiše, někdo generála Pavla, říká Lukáš Pollert k volbě, která rozděluje národ

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Se svolením Lukáše Pollerta
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2023

Říct veřejně svůj názor na to, koho bude člověk volit, se hypoteticky může rovnat veřejnému lynčování - zejména pak pokud jde o sociální sítě. Alespoň tak to vnímá lékař, olympionik a politický komentátor Lukáš Pollert (52) v rámci prezidentské volby, která de facto rozděluje národ. Primárně před druhým kolem volby, ve které se utkají kandidáti Andrej Babiš (68) a Petr Pavel (61), uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

"Je strašné, že jsme v situaci, že se na někoho vrhá špatný stín, že veřejně řekne svůj názor. Psal to krásně ve svém jednom příspěvku Václav Klaus mladší, že v minulých volbách jedno jeho dítě volilo Drahoše, druhé dítě Zemana, a on má obě stejně rád. Nemáme se přece stydět za to, že někdo podporuje Babiše a že někdo podporuje generála Pavla," zamyslel se Lukáš Pollert v rámci dotazu pro ŽivotvČesku.cz, kdo se jeho optikou stane nástupcem dosluhující hlavy státu Miloše Zemana (78), souběžně došlo i na téma, jak prezidentská volba rozděluje národ na dva nesmiřitelné tábory.

Vítězem prvního kola letošních prezidentských voleb se stal bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel (61), generála ve výslužbě volilo 35,40 procenta lidí. Do volebního finále postoupil i bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (68), kterému dalo hlas 34,99 procenta voličů. 

"Moc variací, kdo vyhraje, není. Buď to bude Babiš, nebo Pavel. Vlivem toho, že průzkumy teď nejsou, tak vnímám jen mediální kampaň, která je v mainstreamu. Ta mluví ve prospěch, připadá mi to tak, generála Pavla více než Babiše, který je trvale zesměšňován, trošku dehonestován. To je ale to, čeho si všímám kolem sebe, co je vidět," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert.

"Podle toho to tak vnímám, že se více lidí přiklání směrem ke generálovi. Podobně jsem to vnímal tak, když byl Zeman v duelu s Drahošem, kdy větší šance měl Drahoš, tedy podle toho, jak to rezonovalo, nakonec ale zvítězil Zeman," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený lékař a politický komentátor.

Druhé kolo prezidentských voleb se koná 27. a 28. ledna. Současnému prezidentu Miloši Zemanovi skončí druhé funkční období 8. března.

Kdo je Lukáš Pollert:

Narodil se 24. března 1970 v Praze. Je český lékař, bývalý komunální politik a bývalý český a československý vodní slalomář, kanoista závodící v kategorii C1.

Na mistrovství světa získal v roce 1997 stříbrnou medaili. Z evropských šampionátů si přivezl dvě stříbra a dva bronzy. V roce 1993 vyhrál celkové pořadí Světového poháru v kategorii C1. Na Letních olympijských hrách 1992 v Barceloně vybojoval zlatou medaili, v Atlantě 1996 získal stříbro. Sportovní kariéru ukončil v roce 2000, aby se mohl věnovat medicíně, kterou vystudoval. Vzbudil kontroverzi a zároveň obdiv ve společnosti, když obě své olympijské medaile prodal za 150 tisíc korun, které poté věnoval nadaci Drop In.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.