Neočkovat se proti chřipce je hazard, míní imunolog Hořejší. Řekl, která skupina kromě starších osob je riziková

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2021

S podzimem se blíží i sezóna respiračních onemocnění. Odborníci apelují na lidi, aby kvůli hrozbě epidemie nemoci covid-19 nezapomínali na podobně nebezpečnou chřipku. Stejně jako u covidu, i zde je účinnou zbraní očkování, které uznávaný imunolog doporučuje. Zdůraznil také, že u chřipky jsou rizikovou skupinou nejen starší lidé, ale i děti. "Lidé to podceňují, ale i v mírných letech na komplikace chřipky zemře několik stovek lidí, průměrně až tisíc. V horších sezónách je to několik tisíc lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší (71).

Třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 se budou lidé moci očkovat od 20. září, nejméně osm měsíců po své poslední dávce. Vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal považuje za vhodné na podzim přeočkování proti covidu-19 spojit s očkováním proti sezonní chřipce. Tato nemoc je rizikem, které není vhodné podceňovat.

Podle imunologa by se obzvláště dvě skupiny měly proti chřipce chránit očkováním. "Ohrožení jsou jednak lidé nad 60 let a čím jsou starší, tím riziko stoupá. To je podobné jako u covidu-19. Rozdílné je, že v tomto případě jsou rizikovou skupinou i malé děti. Toto jsou lidé, kteří by se očkováním měli nejvíce chránit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší, čím se chřipka liší od covidu-19.

"Bylo by vhodné, aby se očkováním proti chřipce chránilo co nejvíce lidí. Lidé to podceňují, ale i v mírných letech na komplikace chřipky zemře několik stovek lidí, průměrně až tisíc. V horších sezónách je to několik tisíc lidí. To, že se lidé nenechávají očkovat, je hazard. U nás se bohužel tato vakcinace podceňuje, v Česku očkování podstupuje jen kolem 5 procent lidí. Je to škoda, protože v jiných zemích, hlavně západoevropských, je to třeba až 80 procent. Samozřejmě smrtnost tohoto onemocnění je asi desetkrát nebo dvacetkrát nižší než u covidu, ale pořád je to riziko," vysvětlil respektovaný imunolog pro ŽivotvČesku.cz, proč je očkování proti chřipce důležité.

Přestože je aktuálně kladen důraz především na očkování proti covidu-19, o které zájem v posledních týdnech značně klesá, očkování proti chřipce by nemělo být opomenuto. Profesor imunologie věří, že zájem o obě vakcíny se ještě zvedne a lidé se nechají naočkovat proti oběma nemocem.

"Účinnost vakcinace bývá nižší než účinnost očkování proti covidu. V dobrých letech, kdy se trefí vakcína na správný kmen, jehož příchod se očekává, je účinnost maximálně 80 procent, ale zpravidla o něco nižší. Pak jsou roky, kdy se to netrefí a účinnost je nízká, třeba jen kolem 20 nebo 30 procent. Co se týká kombinace s očkováním proti covidu, je to dobrý nápad. Je rozumné se nechat očkovat proti obojímu a doufám, že lidé, kteří nejsou očkovaní ani proti covidu, si pospíší a stihnou to dřív, než se začnou očkovat proti chřipce," dodal imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.