Nevěra u žen a mužů. Psycholog Jeroným Klimeš prozradil, kdo je větší záletník

Psycholog Jeroným Klimeš
Psycholog Jeroným Klimeš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2021

Mezilidské vztahy bývají komplikované a přináší také řadu úskalí. Láska mezi partnery může být často nejen po letech vztahu narušena nevěrou, která je mnohdy jistým únikem ze stereotypu. Patří pak bohužel k nejčastějším důvodům krachu vztahu. Uznávaný psycholog Jeroným Klimeš má na otázku poměru žen a mužů, kteří svému partnerovi »zahnou«, jasnou odpověď. "Vezměte si deset lidí v jedné kanceláři rozdělených na sedm mužů a tři ženy, které budou nevěrné se sedmi kolegy. Z toho vyplývá, že počet záletníků je větší,“ vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.


Muž má nevěru v genech, a proto podvádí víc než žena. Alespoň tak se to říkávalo, dnes už to ale neplatí. Nejde o to, že by muži nebyli nevěrní, ale spíše o skutečnost, že partnerky, které »zahýbají«, mají jinak srovnané priority než dříve. Už ve vztahu nepálí mosty, nerozvádí se a často se na svou mimomanželskou aférku dívají realisticky. Pokud najdou v nevěře něco, co jim schází doma a dostanou to od jiného, jsou spokojené. A pokud ne, rodina nebo vztah funguje normálně dál a nikdo se nemusí nic dozvědět.

Nad otázkou, kdo je nevěrnější - zda muži, nebo ženy, se vede řada vášnivých diskuzí. Podle renomovaného psychologa Jeronýma Klimeše je skóre evidentní. "Vezměte si deset lidí v jedné kanceláři rozdělených na sedm mužů a tři ženy, které budou nevěrné se sedmi kolegy. Z toho vyplývá, že počet záletníků je větší,“ řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Ženy dokážou mnohdy nevěru lépe maskovat a své »bokovky« umně skrývají. Tenhle detail vyplývá také z historického faktu. Muž býval tradičně považován za chlapa a postelové vztahy prokazovaly jeho mužnost, zatímco u ženy se románek považoval za projev její nestoudnosti.

"Nevěrám předchází minimálně dvouleté období trápení ve vztahu. Pak k ní dochází. Při nevěře záleží na důležitém aspektu - jestli se člověk zamiluje, nebo ne. Nevěra může být mimo jiné původcem pohlavních chorob, ale hlavně dochází k destabilizaci vztahu, protože podvádění lidé ji berou jako ohrožení něčeho, co si až dosud vybudovali. Pochopitelně myslí i na budoucnost. Nevěra může trvat pouhý měsíc, ale pár se z ní vzpamatovává i řadu let. Proto je vždy lepší vydržet bez ní,“ vyjádřil se odborník na vztahy pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tendenci vyzkoušet něco jiného a uchýlit se k nevěře, lze odolat.

"Dbejte na to, aby váš partner či partnerka měli uspokojené potřeby. Ženy vyžadují pozornost, povídání o různých tématech a mají rády společné akce, které nesou zážitky. Ty k párovému životu bez nevěry patří. Do vztahu patří samozřejmě také sex a společné usínání. Co v něm ale naopak rozhodně nemá místo, jsou výčitky,“ poradil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš, jak předejít záletům.

Život hollywoodských hvězd je pod drobnohledem celosvětových médií. Velkou pozornost vždy poutala současná manželka amerického herce Davida Hasselhoffa (68), která je výrazně mladší než představitel slavného plavčíka ze seriálu Pobřežní hlídka. Hayley Robertsová (41), která má velšské kořeny, se také pohybuje v herecké branži a po boku svého manžela oslňuje krásou.

Nevěra může být dobrým »alarmem«, aby si partneři uvědomili, co se v jejich vztahu odehrává a proč tomu tak je. Společně by měli najít důvod, který toho druhého vedl k aféře s někým jiným. Milenec či milenka jsou často jistým únikem ze stereotypu nebo od neshod ve vztahu, na něž pomáhají zapomenout. Pokud se vztahové potíže neřeší a obavy či nedůvěra mezi partnery přetrvávají, mohou vést až k rozchodu. "Obecně platí, že aby se člověk znovu zamiloval ve středním věku, musí být nešťastný,“ dodal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.