Nezaměstnanost v červnu mírně vzrostla. Podívejte se, kterých oborů v Česku se dotkla nejvíce

Ministryně Jana Maláčová.
Ministryně Jana Maláčová.
Foto: Archiv JM.
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2020

Nezaměstnanost v Česku opět mírně vzrostla, zatím ale »jen« o 0,1 procentního bodu. Nejde tak o dramatický nárůst o proti předchozímu měsíci. Nejčastěji lidé ztratili práci v oblasti služeb a cestovního ruchu, uvedla to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

V červnu bylo bez práce 3,7 procenta lidí, oproti květnu se jedná o nárůst o 0,1 procentního bodu. "Mám radost, že se černé předpovědi některých ekonomů, že budeme mít v červnu půl milionu nezaměstnaných, nenaplnily," řekla Maláčová.

Pokud jde o čísla, tak úřady práce evidovaly v květnu 269 637 uchazečů  o zaměstnání, v červnu jich přibylo 38 504.

"Ve srovnání s minulým měsícem je to o 119 osob více. Nejčastěji tito lidé přicházejí do evidence z oblasti služeb, pohostinství, dopravy a cestovního ruchu. Stále se hlásí i ti, kteří přišli o práci v těchto sektorech v Rakousku, Itálii, Německu nebo ve Švýcarsku,“ pokračovala v bilancování Maláčová.

Nejrychleji rostla nezaměstnanost v okresech Mladá Boleslav, Praha, Karlovy Vary a Teplic.  Volných pracovních míst bylo v Česku na konci června 334 904, o necelé 4 tisíce víc než v květnu.

"Chystáme balíček zaměstnanosti, jehož součástí je i plán přípravy na masovou nezaměstnanost, a spustíme projekt Outplacement, který bude propuštěným zaměstnancům pomáhat najít novou práci ještě v průběhu výpovědní doby,“ dodala ministryně Jana Maláčová.

Na podpoře v nezaměstnanosti bylo v červnu závislých 93 429 lidí. Úřady práce celkově vyplatily přes miliardu korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.