Nouzový stav bez prodloužení, uvedl Babiš. Dřív asi skončí roušky

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Premiér ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2020

Podle zástupců vládního kabinetu nouzový stav v Česku vyhlášený kvůli epidemii nového typu koronaviru skončí 17. května, pokud se významně nezmění epidemiologická situace v Česku. Naznačili také, že povinné zakrytí nosu a úst mimo uzavřené prostory by mohlo skončit i dřív než v polovině června. V pondělí dojde k další vlně rozvolnění a otevřou obchodní centra, zahrádky restaurací i třeba kadeřnictví a další.

Postupné rušení omezení zavedených kvůli koronaviru má vláda naplánované do 25. května, kdy dojde k poslední etapě. "Z mého pohledu po tom 17. květnu může nouzový stav skončit," řekl v neděli ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Nošení roušek jako jedno z klíčových omezení by mohlo venku skončit dříve než v polovině června, o kterém v týdnu mluvil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dál by si lidé ústa a nos zakrývali pouze na doporučení.

Roušky jen uvnitř

"Je potřeba vést diskuzi o tom, jak dál s rouškami, jestli je nenosit jen ve vnitřních prostorech," uvedl Andrej Babiš. Debatovat se o tom podle něj bude na pondělním jednání vlády. "Ale uvidíme, samozřejmě my rozvolňujeme, jaký to bude mít dopad na výskyt lidí, kteří se nakazí," dodal.

Počet případů nákazy koronavirem v Česku překročil 8100, o prodlouženém víkendu se zvyšoval jen pomalu. Vyléčilo se zatím 4466 pacientů, s nemocí COVID-19 zemřelo 279 lidí.

V pondělí se v největší vlně uvolňování koronavirových omezení mohou začít pořádat také akce do 100 lidí, což se týká návštěv divadel, kin či muzeí, sportovních tréninků i mší. Vše musí být ale v souladu s přísnými hygienickými nařízeními.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.