Reklama:

Nová varianta lambda vzbuzuje obavy. Molekulární genetik Jan Pačes upřesnil, jak na ni účinkují vakcíny

Testování na koronavirus - Ilustrační snímek
Testování na koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2021

Epidemická situace vypadá po několika týdnech, kdy byla epidemie koronaviru na ústupu, opět hůř. Podle odborníků jsou jedním z hlavních důvodů varianty, které byly zavlečeny na území republiky ze zahraničí. Kromě obávané delty, tzv. indické, vzbuzuje obavy také varianta lambda. "Jsou dvě studie ohledně účinnosti vakcín. Pfizer a Moderna, tedy mRNA vakcíny, fungují velmi dobře. Hůře proti lambdě funguje čínská vakcína Sinopharm," řekl molekulární genetik Jan Pačes pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

S jistotou se ví, že varianty koronaviru jsou potenciálním rizikem především kvůli vysoké infekčnosti a rychlejšímu šíření v populaci. U delty je to dokonce o 40 až 60 procent oproti původnímu viru. První výskyt další varianty zvané lambda zaznamenal Státní zdravotní ústav ve Středočeském kraji, ale nakonec se nejednalo o případ z Česka.

"Varianta lambda, tzv. andská, pochází z Peru. Zatím o ní víme velmi málo. Ten jeden případ, který byl zachycen v Česku, byl záchyt z Německa. Několik málo případů už se objevilo v Británii a tato varianta je nejvíce zastoupená právě v Peru, kde jsou na tom, co se týká úmrtnosti, nejhůře na světě. Předehnali i nás a my jsme jako Česká republika v této tabulce dlouho vedli. V Peru se zdravotní systém úplně zhroutil, nikdy však nebyl příliš robustní," řekl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky pro ŽivotvČesku.cz s tím, že stát Jižní Ameriky je na tom i s monitoringem o něco hůře, než jak to funguje v Evropě.

Reklama:

"Ohledně lambdy – zatím jí nikde jinde, kde máme záznamy velmi podrobné a pečlivě sekvenujeme – v Británii nebo ve Spojených státech, není tolik. Jsou dvě studie, jak na to budou reagovat protilátky – jsou zcela nové, nerecenzované, ale podle mého názoru jsou docela dobře udělané. Pfizer a Moderna, tedy mRNA vakcíny, fungují proti lambdě velmi dobře a hůře účinkuje čínská vakcína Sinopharm. To je normálně inaktivovaný virus, jedná se o klasickou vakcínu, jaké se používaly dříve. Má pokles účinnosti proti této variantě z Peru," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz molekulární genetik, který se zaměřuje zejména na lidské endogenní retrovirové elementy a přednáší také ve studijním programu bioinformatiky.


V Česku je aktuálně 8 966 562 vykázaných očkování, k nimž přibylo dalších 25 715 očkovancých osob za neděli 11. července. Smutné číslo 30 331 poukazuje na počet těch, kteří v souvislosti s koronavirem zemřeli. Celkem 25 pacientů s covidem leží v nemocnici a nově potvrzených případů nakažených, které laboratoře odhalily během neděle, je 147.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: