Reklama:

Nová verze nemoci COVID-19 má jiné příznaky než v první vlně, patogen se rychle mění a je počátkem druhé

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 5. 2020

Lékaři z Číny, kteří se zabývají analyzováním nového koronaviru, ohlásili, že noví pacienti reagují na nákazu odlišně. Tedy jinak než to bylo u těch, kteří onemocněli v první vlně. To by mohlo naznačovat, že se patogen výrazně a poměrně rychle mění, uvedl portál Novinky.cz.

Reklama:

Podle lékařů byla u pacientů v provinciích Ťi-lin a Chej-lung-ťiang zaznamenána delší inkubační doba. Zotavení jim rovněž zabralo více času, než tomu bylo u pacientů z Wu-chanu. Informoval o tom lékař Čchiou Chaj-po, který působí v tamější národní zdravotní komisi expertů.

Komplikací v odhalování nákazy je skutečnost, že pacienti mají jen málokdy horečku. Virus místo útoku na více orgánů, které vede k multiorgánovému selhání, zasahuje častěji jejich plíce.

Čína popisuje nový soubor případů jako počátek druhé vlny nákazy.

Bez příznaků to je problém

Delší inkubační doba a jiné příznaky jsou problém. „Když se setkávají s rodinou, tak možnou nákazu neřeší, a my tak před sebou rázem máme místo nakažených jednotlivců celé skupiny,” popsal lékař.

U pacientů se jen vzácně vyskytla horečka a až na výjimky neměli poškozené vnitřní orgány kromě plic. A právě na plicích virus u nových pacientů způsobil, že došlo k jejich trvalému poškození.

I ředitel oddělení virologie v britském Institutu Francise Cricka Jonathan Stoye varuje, že koronavirus je neustále se pohybující cíl. „Virus se vyvíjí a mění. A my zatím nevíme, jaké budou následky těchto změn,” uvedl Stoye.

Na to, co prožívají pacienti s COVID-19, se podívejte do galerie.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: