Nová vláda má velkou šanci přežít. I proto, že není žádná jiná alternativa, říká politolog Josef Mlejnek. Popsal proč

Profimedia
Zleva Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 30. 12. 2021

Ještě než byla vůbec 17. prosince jmenována vláda premiéra Petra Fialy (57), začalo se diskutovat o tom, zda vůbec dovládne v aktuálním složení. První problémy pětikoalice se totiž vynořily jen krátce po volbách, konkrétně mezi stranami Pirátů a Starostů a nezávislých. Přes pochybnosti si ale politolog Josef Mlejnek myslí, že současná vláda má velký potenciál celé volební období vydržet. "Ta vláda má velkou šanci přežít, a to i kvůli tomu, že tu není žádná jiná alternativa," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Vládní pětikoalice je v tuto chvíli teprve na startovní čáře celého svého volebního období. Má před sebou čtyřletý maraton, během kterého pochopitelně může čas od času dojít ke škobrtnutí, pád by byl ale nešťastný. Pro ŽivotvČesku.cz už o možném rozpadu pětikoalice promluvil například politolog Lubomír Kopeček poté, co se Piráti rozhodovali, zda schválit vládní koaliční smlouvu. Nestabilní je i podle předsedy občanského hnutí Přísaha Roberta Šlachty.

O něco větší naděje do nové vlády vkládá politolog Josef Mlejnek. Ten si nemyslí, že by se následující čtyři roky obešly zcela bez konfliktů, zároveň ale nemá za to, že by došlo na tak silné rozpory, aby to současnou vládní koalici takzvaně položilo.

"Že tam bude docházet ke konfliktům, to je myslím jasné. Když pět stran skládá vládu, ještě v tak nelehkých časech, je to logické. Na druhou stranu si myslím, že ta vláda má velkou šanci přežít, a to i kvůli tomu, že tu není žádná jiná alternativa. Když tu vládu rozpustí, tak co bude? Předčasné volby? To nevím, jestli by si přáli. Museli by začít domlouvat vládu s někým jiným, ale s kým, s Okamurou? V opozici není strana, která by pro některou z těch pěti vládních stran byla přijatelná," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog.

Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor (64) se obává toho, jakou zahraniční politiku bude provádět ministr zahraničí Jan Lipavský (36). Andor Šándor upozornil na to, že ČR čekají složitá jednání s Německem a obavy panují také z toho, jak se bude vyvíjet krize mezi Ukrajinou a Ruskem. "Potvrzování linie, že budeme Rusko tlačit až do kouta, je nebezpečné," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

V polovině listopadu se Piráti rozhodovali, zda schválit vládní koaliční smlouvu mezi SPOLU a PirStan. I kdyby Piráti nevstoupili do vlády, kabinet Petra Fialy by to neohrozilo. Stejně tak by to příliš neovlivnilo vládu ani v případě, že by se v následujících čtyřech letech rozhodli odtrhnout. Odborník ovšem nevidí důvod, proč by jakákoliv z pěti stran chtěla odcházet - žádné by se to totiž nevyplatilo.

"Pokud by například Piráti odešli z vlády, tak pořád ta vláda zůstane formálně s většinou v parlamentu, pořád by měla 104 míst. Formálně by se tak nic nestalo. Kdyby ale chtěla odejít jedna z těch stran, jejíž odchod by už srazil tu vládní podporu, tak je otázka, proč by to dělala. V opozici není žádná náhrada. Já si myslím, že nynější vláda má dost velkou šanci, že vydrží celé volební období," dodal Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz.

Přehled ministrů:

Český prezident Miloš Zeman (77) na sklonku svého druhého, a tudíž posledního volebního ob...

Ministr financí - Zbyněk Stanjura (ODS)
Ministr vnitra - Vít Rakušan (STAN)
Ministr práce a sociálních věcí - Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Ministryně obrany - Jana Černochová (ODS)
Ministr dopravy - Martin Kupka (ODS)
Ministr zdravotnictví - Vlastimil Válek (TOP 09)
Ministr zemědělství - Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)
Ministr spravedlnosti - Pavel Blažek (ODS)
Ministr kultury - Martin Baxa (ODS)
Ministryně životního prostředí - Anna Hubáčková (KDU-ČSL)
Ministr průmyslu a obchodu - Jozef Síkela (STAN)
Ministr školství - Petr Gazdík (STAN)
Ministr zahraničí - Jan Lipavský (Piráti)
Ministr pro místní rozvoj a digitalizaci - Ivan Bartoš (Piráti)
Ministryně pro vědu a výzkum - Helena Langšádlová (TOP 09)
Ministr pro evropské záležitosti - Mikuláš Bek (STAN)
Ministr pro legislativu - Michal Šalomon (Piráti)

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu