Nejostřejší rozhovor Andora Šándora, ve kterém zle cupuje Jana Lipavského: Není to chlap, Zeman ho smažil, Fiala ho musí hlídat

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2021

Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor (64) se obává toho, jakou zahraniční politiku bude provádět ministr zahraničí Jan Lipavský (36). Andor Šándor upozornil na to, že ČR čekají složitá jednání s Německem a obavy panují také z toho, jak se bude vyvíjet krize mezi Ukrajinou a Ruskem. "Potvrzování linie, že budeme Rusko tlačit až do kouta, je nebezpečné," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

Premiér Petr Fiala dokázal přesvědčit prezidenta k tomu, aby došlo ke jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí. Vy jste opakovaně uvedl, že z toho radost nemáte. Co přesně Janu Lipavskému vyčítáte?

To první, co jsem na něm zaregistroval, je to, že nevypadá jako velký formát, jako chlap. Je evidentní, že ho v Lánech prezident Zeman převálcoval a Lipavský si ten pocit odnesl pak i do rozhovoru pro Českou televizi. Normální chlap by se v tom interview nenechal smažit a prostě by řekl - když prezident Zeman mě nechce, tak mě nechce, no a co. Lipavský tam deset minut kličkoval a bál se chlapsky přiznat, že byl zatlačen do značné defenzivy. To neukazuje, že je to nějaký chlap, to je věc osobnostní, která nemusí mít nic společného s jeho kvalifikací pro výkon funkce.

Koukám, že jste ve formě. Ale právě o kvalifikaci a vzdělání pan prezident v souvislosti s Janem Lipavským mluvil. Předpokládám, že vy máte stejný názor, že kandidát Pirátů nemá zkušenosti na takový post, že?

Já jsem bakalářskou práci pana Lipavského prolistoval, je to opravdu snůška povrchních konstatací. Práce odpovídá úrovni studenta bakalářského studia, tím nechci nikoho dehonestovat, ale nikdo se po absolvování bakalářského studia nestává ministrem zahraničních věcí. Takový člověk by skutečně měl mít větší zkušenosti. Při vší úctě k práci v parlamentu, tak to není ta zkušenost, kterou by potřeboval. Podle mého soudu mu ta seniorita bude chybět. Premiér Fiala panu prezidentovi evidentně slíbil, že bude Lipavského hlídat, ale to se uhlídat nedá, ten člověk bude cestovat, vystupovat, mluvit, dávat rozhovory... Nemůžete mít ministra, kterého musíte hlídat. Musíte mít ministra, který je schopný samostatně realizovat politiku vlády. Zahraniční politika je politikou vlády, ministr je jejím realizátorem. Představa, že ministra zahraničí bude hlídat premiér, mi přijde naprosto lichá.

Musím se přiznat, že když vás tak poslouchám, téměř to vypadá, že Miloš Zeman ustoupil a Petru Fialovi řekl, ať si tedy Lipavského zkrotí sám. Vnímám to správně?

Víte, pan prezident dobře tu věc přehodil do odpovědnosti pana premiéra, a kdykoliv dojde k nějakému problému, tak bude říkat: vidíš, já ti to říkal. Já bych byl pro, aby každý ukázal, na co má, aby každý mohl prokázat, že je na tu funkci dobře vybaven a může ji vykonávat, ale obávám se, že i tím jmenováním ta úroveň ministerstva zahraničí, která nebyla v posledních čtyřech letech kdovíjaká, ještě může poklesnout.

Dobře, pojďme o kus dál. Co podle vás bude první událostí, která může být pro Jana Lipavského riziková a která začne odhalovat, jak na tom skutečně je?

V Německu je nová vláda, nová ministryně zahraničních věcí (Annalena Baerbocková, 41 let, strana Zelení, pozn. red.) mě trochu děsí. Vyjednávání s novou německou vládou asi nebude tak idylické, jako tomu bylo za vlády Angely Merkelové. Působit proti negativním vlivům německé »greendealové« politiky a proti snaze Německa vytvořit z Evropy Spojené státy evropské, to bude problém pro každého ministra. Nezapomeňte na ten váhový rozdíl mezi Německem a Českou republikou. Také tu máme nějaký vývoj ve V4 (Visegrádská skupina ve složení Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko pozn. red.), který se také ukazuje, že není jednotný a idylický, mnohé naznačilo také jednání francouzského prezidenta Macrona s V4. A pak je ta velká otázka kolem konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem.

Právě krize kolem Ruska a Ukrajiny může být podle řady analytiků i politiků tou nejrizikovější výzvou pro Evropu...

Ano, podle mě je to ta nejdůležitější věc. Ti, co by rádi viděli válku s Ruskem, by si měli uvědomit, jaké implikace pro Ukrajinu a Evropu a větší část světa by to mělo. Není v ničím zájmu do té války jít. Nejsem si úplně jistý, jaké jsou postoje nastupujícího ministra Lipavského vůči tomuto konfliktu. Potvrzování linie, že budeme Rusko tlačit až do kouta, je nebezpečné. Měli bychom se snažit hledat dohodu o tom, že NATO nebude naplňovat závěry ze summitu v Bukurešti (jednání o plánu akčního členství v NATO pro Ukrajinu a Gruzii, pozn. red.) a že povedeme debatu s Ruskem, které bude garantovat, že nebude podkopávat suverenitu Ukrajiny a nějak vykompenzuje Ukrajině zabraný Krym, který samozřejmě už nikdy nevrátí. NATO pak nabídne, že nebude usilovat o to, aby Ukrajina byla členskou zemí. Debata je jedinou cestou, abychom se v Evropě nedostali do velkých problémů. Nevím, jaký na toto má názor pan ministr Lipavský, ale podle mě je to zásadní věc, která bude ovlivňovat bezpečnost České republiky v Evropě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.