Nový ministr dal Rusům ultimátum. Tvrdá rétorika až k ozbrojenému konfliktu. Promluvil bezpečnostní expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 4. 2021

Nově jmenovaný ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (36) se ve středu navečer sešel s ruským velvyslancem, aby mu přednesl protest České republiky týkající se vyhoštění diplomatů. Požaduje, aby se mohli vyhoštění čeští diplomaté rychle vrátit do zpět Moskvy, jinak rozhodne o vyhoštění dalších pracovníků ruské ambasády v Praze, což povede k jejímu paralyzování. Ruské ministerstvo zahraničí již reagovalo, že ultimáta jsou pro komunikaci s Ruskem nepřijatelná. Otázkou je, kam až povede tvrdá rétorika a zda by mohlo dojít třeba k válečnému konfliktu. "Takhle daleko nejsme," řekl svůj pohled bezpečnostní expert Andor Šándor.

Nový ministr zahraničí uvedl ke schůzce s ruským velvyslancem, že Česko požaduje umožnění návratu českých diplomatů a pracovníků ambasády do Moskvy do čtvrtka 12:00. V případě, že se tak nestane, rozhodne o snížení stavu pracovníků ruské ambasády, který by se měl srovnat se stavem naší ambasády v Moskvě. Nový šéf ministerstva zahraničních věcí má v současnosti posílenou ochranku.

Na ultimátum zareagovalo ruské ministerstvo zahraničních věcí, mluvčí Maria Zacharová vyzvala k opuštění požadavku, ultimativní tón komunikace s Ruskem je podle ní nepřijatelný. Dodala, že Moskva navrhuje Praze, aby si ultimáta nechala pro diskuse v NATO.

Otázkou je, kam až tvrdá rétorika obou stran povede. Zda k sankcím či by se mohlo jednat až o válečný konflikt. "To si nemyslím. Takhle daleko nejsme. Nicméně požadavek nového ministra zahraničí, který vznesl na jednání s ruským velvyslancem je naprosto nepřijatelný a oni ho budou číst jako snahu nakopat ji do břicha a na to nepřistoupí v žádném případě. Teď je otázka, co tím sledujeme a zda je Česko připraveno na eskalaci vzájemných vztahů. Uvidí se, jak hodně bude viditelná a citelná podpora v rámci EU a NATO. Obávám se, aby v nějakém slibu jsme v tom nezůstali sami. Pokud jde o válku, to si nemyslím, že Rus o to má zájem, natož by měl zájem o válku na jihovýchodě Ukrajiny. To není v zájmu nikoho," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor.

Celý diplomatický problém započal poté, co vláda zveřejnila informace o tom, že do výbuchu munice ve Vrběticích v roce 2014 mělo být zapojeno Rusko a jeho tajní agenti. Česká diplomacie rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády, na to ruská strana zareagovala vyhoštěním 20 českých diplomatů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.