Nůž na Babiše a vyhrožování rodině Aleny Schillerové: Právník řekl, co se stane lidem, kteří schvalují útoky na politiky

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (vpravo)
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (vpravo)
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2021

Premiér v demisi Andrej Babiš (67) či končící ministryně financí Alena Schillerová (57) patří k politikům, kteří během kariéry zažili vyhrožování. Předseda vlády v demisi dokonce hovořil o tom, že na něj chtěl útočit muž s nožem a pistolí. Řada občanů České republiky útoky na politiky schvaluje. Právník Jan Černý pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že tito lidé mohou být stíháni za schvalování trestného činu.

Společenská atmosféra houstne, řada občanů dává najevo svou rozladěnost z ekonomické krize, z inflace, z covidové krize nebo z tlaku na neočkované jedince. Někteří frustrovaní lidé vzali dokonce zbraně a vyrazili si to vyřídit s politiky ručně.

Dne 25. října se na ministerstvu zdravotnictví objevil muž s železnou tyčí, dokázala ho zneškodnit ochranka. Po muži pátrá policie a prosí veřejnost o spolupráci. O dalším incidentu promluvil na svém facebookovém profilu premiér Andrej Babiš. Minulou středu se na úřad vlády vypravil muž s pistolí a nožem.

"K incidentu došlo ve středu po 14. hodině. Já jsem zrovna něco vyzvedávala na recepci, takže jsem toho člověka z dálky i viděla. Když někdo přijde k Úřadu vlády ČR a je ozbrojen, i kdyby to byla jen maketa, tak ho samozřejmě přítomná ochranná služba, která toho člověka zahlédne, zpacifikuje. Ten útočník se k panu premiérovi naštěstí nedostal. Ochranná služba zasáhla. Viděla jsem pak, jak tam seděl a kolem něj stálo několik policistů," sdělila mluvčí Úřadu vlády ČR Jana Adamcová pro ŽivotvČesku.cz.

Je otázkou, jak moc nebezpečný mohl muž předsedovi vlády v demisi reálně být. Policisté uvedli, že nakonec byl převezen do lékařského zařízení v Bohnicích a byly zadány znalecké posudky z oboru zdravotnictví. Podle pražského policejního mluvčího Jana Rybanského chtěl třiatřicetiletý muž předat dopis konkrétní osobě, což mu nebylo umožněno. Muž začal být agresivní a pracovníci ochranné služby ho poté, co chtěl vytáhnout pistoli, zadrželi.

Kvůli velké frustraci a pnutí ve společnosti se cítí ohroženy i další osoby veřejného života. O strachu z přehnané reakce některých jednotlivců v minulosti mluvil evoluční biolog Jaroslav Flegr, ministr vnitra Jan Hamáček, hygienička Pavla Svrčinová či ministryně financí Alena Schillerová. "Setkávám se s tím, že na internetu mi občas někdo vyhrožuje. Když to překročilo nějaké meze, tak jsem to předala i ochranné službě, člověk se bojí nejvíce o rodinu. Také jsem zažila, že lidé demonstrovali před mým domem," popsala své zkušenosti Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.

Rozmach internetu a sociálních sítí navíc přinesl tu skutečnost, že řada lidí útoky na politiky a jiné osoby veřejného života schvaluje. Kdo veřejně podporuje trestný čin nebo kdo veřejně vychvaluje pro trestný čin jeho pachatele, může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

"Schvalování trestného činu je trestné, ale je nutné vyjádření diskutujících posuzovat individuálně. Z některých těch příspěvků je vidět, že lidé hovoří v emocích a neuvědomují si, co dělají. Je ale pravda, že se objevují i příspěvky, které znějí »opravdově«. Schvalování trestného činu nelze posuzovat »šmahem«, je třeba vždy posoudit vůli diskutujícího a posoudit, zda došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu. Trestní zákoník hovoří o schvalování spáchaného zločinu, podle mého právního výkladu je trestné i schvalování možnosti takový čin spáchat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz právník Jan Černý, který důrazně doporučuje, ať si lidé promyslí, co píšou na sociální sítě.

Výzvy k násilí, schvalování terorismu či verbální útoky proti skupině obyvatel tuzemská legislativa nepřehlíží. Mnoho diskutujících se odvolává na svobodu slova, ta má ale své hranice. "Je nutné nezaměňovat právo na názor, které se ještě drží v mantinelech zákona, za projevy, které již z pohledu našeho právního systému zasahují do práv druhých osob, či dokonce zákon překračují. Nelze například tolerovat podněcování k nenávisti vůči jednotlivci či skupině obyvatel. Nelze tolerovat názory, které překračují hranice například trestního zákoníku," vysvětlila v minulosti pro ŽivotvČesku.cz pražská advokátka Klára Long Slámová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.