O politickou satiru už není zájem. Zuzana Bubílková popsala, jak se dozvěděla, že končí v televizi

Moderátorka Zuzana Bubílková
Moderátorka Zuzana Bubílková
Foto: Nextfoto.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2021

Moderátorka Zuzana Bubílková (69) proslula moderováním satirických pořadů, které měly u diváků v letech minulých velkou oblibu. Dnes už není možné na podobný formát v televizi narazit a publicistka přezdívaná Bubu vysvětlila, proč tomu tak je. "Televize jsou svázané s různými průmyslníky, kteří vstoupili do politiky. V televizi mě zrušili v době, kdy jsem měla nejvyšší sledovanost," řekla pro ŽivotvČesku.cz Zuzana Bubílková a prozradila, jak se dozvěděla, že její pořad končí.

Zuzana Bubílková tvořila politiky obávanou a lidmi zbožňovanou dvojici s Miloslavem Šimkem. Ve svých pořadech se věhlasné duo nebálo humorným způsobem komentovat politické dění a především se nenechalo nikým a ničím ovlivnit. Dnes už na takové pořady v televizi není možné narazit, koneckonců samotná Bubu skončila nedobrovolně v době, kdy její show slavila největší úspěch.

"Televize jsou svázané s různými průmyslníky, kteří vstoupili do politiky. Snahy jednotlivých politiků získat si nás byly od začátku, už v té době nás zvali na různá posezení, na plesy. Všechno jsme odmítali, i na přelomu tisíciletí nás zvali na tribunu a chtěli nám za to dát neuvěřitelné peníze. Se Šimkem jsme si ale rozuměli v tom, že dostaneme jednorázovou částku a nikdo nám už nebude věřit. Jakmile se objevíte za peníze vedle nějakého politika, už vám nikdo neuvěří, že ho kritizujete a jste nadstraničtí," řekla Zuzana Bubílková pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Bubílkové existují dvě odůvodnění, proč podobné pořady už nejsou v programu. Jedno oficiální a druhé neoficiální. "Oni politickou satiru už ani nechtějí. Televize jsou ovladatelné, pokud je to komerční televize, když tam někdo napojený na politickou stranu přestane dávat reklamu, tak jsou hotoví. Zdůvodňují to tím, že televize jsou pro mladé a pro mladé není politická satira. To je takové oficiální zaklínadlo," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz nestárnoucí moderátorka.

"V televizi mě zrušili v době, kdy jsem měla nejvyšší sledovanost. Pogratulovali mi ke sledovanosti na Silvestra ještě s Martinem Maxou a pak mi volali z nějakého bulváru, jestli vím, že budu zrušená. Řekla jsem, že ještě ne, ale docela bych tomu věřila. Pak mi volala dramaturgyně, pozvala mě na oběd a řekla, že zrušit mě nechtějí. Prý mě nezrušili, jen jsem se jim na pololetí nevešla do programu a mám naději, že mě tam vrátí. Tak čekám 12 let a nic. Ivan Mládek mi pak říkal, že to mám dobré, že mě aspoň poslali na oběd. Jemu jen poslali SMS, že už nemá chodit," zavzpomínala Zuzana Bubílková na to, jak se dozvěděla, že v televizi končí.

Satira už by podle moderátorky neměla dnes takový smysl, jaký mívala před lety. "Politici už to neberou vůbec vážně, můžete říkat co chcete. Za nás to bylo tak, že si z toho něco dělali, chtěli nás třeba i žalovat, nebo se s námi sejít a vysvětlovat nám věci ze zákulisí. To mě ale nezajímalo, já jsem občan a brala jsem vše z informací, které získávají občané. Když se zapletete do zákulisí, tak vidíte souvislosti a svým způsobem vás to ovlivní. Také si nechat od politika vysvětlovat zákulisí znamená, že jste mu nějak vázaní. To nechci a nepotřebuji. Se Šimkem jsme si v tom rozuměli a byli jsme za jedno," doplnila Zuzana Bubílková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.