Obavy z nedostatku plynu: Ministerstvo chystá novou vyhlášku, která by posunula začátek topné sezóny. Ekonom poradil, jak si lidé náklady na topení mohou snížit sami

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 7. 2022

Ministerstvo průmyslu a obchodu se chystá změnit vyhlášku určující podmínky začátku topné sezóny. Nová pravidla by měla posunout spuštění dodávek tepla z tepláren do domácností o několik dní. Nově by povinnost začít topit platila při nižší teplotě než dosavadních 13 stupních Celsia. Mluvčí ministerstva uvedl, že se vyhláška upravuje z důvodu obav z možného nedostatku plynu. Uznávaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz naznačil, jak se alespoň částečně s vysokými cenami vypořádat.

Podle současné vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR je povinné vytápění domácností ve chvíli, kdy venkovní teplota dva dny po sobě nepřekročí 13 stupňů Celsia a následující den se neočekává oteplení.

A právě zde má kvůli úspoře plynu dojít k připravované změně. "Úpravy jsou v tom, že by se tato hodnota snížila z 13 na 12 stupňů," řekl pro TV Nova náměstek ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla. Změna vyhlášky by se měla dotknout až 2,5 milionu domácností.

Příliš podrobností ke změně vyhlášky zatím ale neposkytlo ani tiskové oddělení MPO. "Nová pravidla vytápění jsou ve stádiu příprav. Bude se jednat o pravidlech, která budou platit v případě, že dojde k nedostatku energetických zdrojů. Platit by pak měla již v příští topné sezóně, takže na podzim 2022," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí.

Ušetřit by se podle něj dalo i snížením teploty v domácnosti. "Průměrná teplota vytápění, kterou evropské země dodržují a v kontextu energetické krize doporučují, se pohybuje na úrovni cca 18 °C," nastínil možný směr zástupce ministerstva David Hluštík.

O kolik dnů by se posunula topná sezóna, spočítala Dagmar Honsová. "Podle statistik za posledních dvacet let to vychází, že by se v Praze začalo topit o 5,5 dne později a v Liberci, kde je chladněji, by to už byl celý týden," popsala pro ŽivotvČesku.cz známá meteoroložka.

K plánované vyhlášce se vyjádřil i ekonom Petr Studnička. "Celková úspora se v tuto chvíli vyčíslit nedá, protože každý má jinou cenu za odebraný megawatt. Pokud se ale topná sezóna posune zhruba o týden, znát to jistě bude," uvedl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný odborník.

Zároveň poradil, jak vysoké účty za vytápění alespoň částečně korigovat. "Největší úsporu vidím ve snížení teploty v bytě. Jeden stupeň ušetří 6 až 7 procent financí. Navíc už v říjnové faktuře domácnosti objeví bonus cca 1000 korun na odběrné místo díky vládnímu úspornému tarifu," připomněl ekonom pro ŽivotvČesku.cz státní plánovanou pomoc, která se pozitivně dotkne všech odběratelů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.