Obavy z války v Evropě: Dodávat zbraně pro Ukrajinu neznamená vylepšování vztahů s Ruskem, uvedl Andor Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2022

Celá Evropa i NATO hledí s obavami na konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, který může eskalovat v masivní vojenskou akci. Ministryně obrany Jana Černochová (48) oznámila, že Česko dodá Ukrajině munici. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (64) není možné dodávat Ukrajině zbraně a zároveň říkat, že česká diplomacie chce vylepšit vztahy s Ruskem. "Domnívám se, že na celé té situaci bude Rusko trpět méně, než jak na tom trpí třeba čeští podnikatelé v Rusku či ti, kteří tam dováží zboží," vysvětlil generál v záloze pro ŽivotvČesku.cz.

Pane generále, přesně před měsícem jste pro ŽivotvČesku.cz hodnotil ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (článek najdete ZDE) s tím, že by měl střízlivě přistupovat ke komentování konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Uplynul měsíc a obě strany konfliktu řinčí zbraněmi a deklarují, že jsou připravené na válku. Do toho vystoupila ministryně obrany Jana Černochová s tím, že Ukrajině chce darovat dělostřeleckou munici...

Osobně příliš nevěřím tomu, že Rusko se chystá na jihovýchodní Ukrajině zaútočit. Už vůbec nevěřím strašidelným varováním, že chce Rusko obsadit celou Ukrajinu. Co by s ní dělalo? Pokud by se to ale skutečně dostalo do fáze, že by Rusko opravdu zaútočilo, tak je to pozice, kterou by Rusko těžko odůvodnilo. To by pak byla situace, se kterou bychom těžko mohli souhlasit.

Situace připomíná klid před bouří, je cítit opravdu velké napětí...

Já bych rád k tomu ještě uvedl, že si nemyslím, že munice ráže 152 mm se dá považovat za obrannou munici. Dodávky musí schválit vláda, ale nevím, jak by se tyto dodávky shodovaly s tvrzením, že máme zájem o nové vztahy s Ruskem. Myslím, že to takto v Kremlu číst budou. Sergej Lavrov (ruský ministr zahraničních věcí, pozn. red.) uvedl, že Moskva počká na skutečné kroky české strany při snaze zlepšit vztahy s Ruskem. Dodávky zbraní na Ukrajinu určitě nebudou chápány jako snaha, že skutečně chce s Ruskem mít lepší vztahy.

Česká republika je členem NATO. Vztahy mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí jsou dlouhodobě nedobré.

Počkejte, ono se tu hraje také o jednotu Severoatlantické aliance ve vztahu k Rusku, kterou vážně narušuje postoj Německa. Náš západní soused se vyhýbá jakýmkoliv krokům, které dělá Velká Británie, Kanada či Španělsko a zdá se, že se k nim chystá přidat i Česko, i když nevím, zda se na to opravdu chystá i vláda, zatím tyto kroky nahlas artikulovali ministryně obrany Jana Černochová, ministr zahraničí Jan Lipavský a také Markéta Pekarová Adamová. V tu chvíli bychom se jasně postavili na stranu Ukrajiny. Myslím, že Jan Lipavský říkal, že jsme připraveni na dopady, že jsme připraveni podpořit sankce proti Rusku, ale nemluvil o tom, zda jsme připraveni na konflikt. Hlavní otázkou je, zda to schválí vláda a zda ta různá prohlášení jsou myšlená vážně ze všech stran, nejen z té strany u nás v Česku.

Někteří lidé v Evropě mají strach, že konflikt může eskalovat ve vojenskou akci většího rozsahu. Vy voláte stále po velké opatrnosti, je to tak?

Osobně tohle všechno nepovažuji za šťastné. Každý konflikt bude z obou stran podněcován tím, že do něj budeme dávat zbraně, budou se navážet další vojáci, to nemůže dopadnout dobře. Předpokládám, že si naši politici uvědomují, že není velká pravděpodobnost, že by NATO bojovalo na straně Ukrajiny, ale to současné dění nepomáhá ten problém uklidnit. Podle mě Rusko se cítí v situaci, že už nemá kam ustupovat. Měli bychom se umět vžít do toho, jak oni přemýšlí a jaké mají stanovisko k celé té záležitosti.

Jak podle vás Rusko čte situaci?

Podívejte se, ti, kteří dnes hovoří o tom, že Ukrajina má právo kamkoliv vstoupit, tak bych je odkázal na založení státu Ukrajina, na deklaraci a z ní vyplývající ústavu z roku 1990, ve které Ukrajina prohlásila, že chce být zemí, která nebude v žádném bloku a nikam nebude vstupovat. To, že se postoj v roce 2014 změnil, také na mnohé ukazuje.

Jako generál v záloze a bezpečnostní expert vnímáte, že konflikt je zatím ve verbální rovině. Jak dlouho podle vás může trvat, než se od slov přistoupí k činům?

Rusko je v situaci, kdy počká, jaký bude reálný výsledek toho, co bylo prohlášeno. Pak na to nějak, já nevím jak, bude reagovat. Reakce může být i taková, že bude odmítat jakékoliv snahy o zlepšení vztahů. Domnívám se, že na celé té situaci bude Rusko trpět méně, než jak na tom trpí třeba čeští podnikatelé v Rusku či ti, kteří tam dováží zboží. Rusko bude čekat a pak si zhodnotí, zda bude nějaká reakce. U nás v Česku to může od slov k činům přejít velmi rychle. Ministryně obrany s ministrem zahraničních věcí dali na pořad dne projednání otázky, zda darovat dělostřeleckou munici Ukrajině. Bude záležet na vládě, jak se k tomu postaví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.