Očkujme lidi nad 65 let, ale do dětí to nepíchejme. Uděláme tak z nich superpřenašeče, říká imunolog

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2021

Imunolog Jiří Šinkora se ostře staví proti očkování dětí. Podle něho při očkování nejmenších členů populace dochází k zablokování tvorby buněčné imunity, která pak neumí reagovat na příchod nové varianty koronaviru. "Vakcíny jsou výborný a jediný záchranný prostředek pro lidi nad 65 let. Ti už nemají tu buněčnou imunitu. Mohou cvičit, jíst vitamíny, sportovat, ale buněčná imunita u nich už skončila, nemají už brzlík. Ale do dětí to nepíchejme," řekl Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Imunolog Jiří Šinkora si nemyslí, že by vakcíny představovaly přímé riziko při vstupu do dětského organismu. Podle něj jsou ale závažné budoucí následky, kdy podle něj může dojít k zablokování tvorby tzv. T-imunity (buněčná imunita). Podle Šinkory se pak takový dětský organismus bude špatně vyrovnávat s novou mutací koronaviru, která může přijít.

"Jedno nebezpečí představuje očkování dětí pro populaci a druhé nebezpečí přímo pro to dítě. Začnu tím, co představuje očkování bezprostředně pro děti. Myslím si, že pro děti očkovací dávka nebezpečná nebude. Pokud by tam byly nějaké přímé nežádoucí účinky, tak by farmaceutické společnosti vakcínu ke schválení neposlaly. Bezprostřední negativní účinek na dítě zřejmě tedy žádný nebude. Také si myslím, že při očkování dítěte je riziko nějaké trombózy či efektů, které se projevují u starší generace, nízké," řekl Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz s tím, že rizika mohou být dlouhodobějšího charakteru, protože podle imunologa dojde k zablokování tvorby dětské buněčné imunity.

"Riziko je tady dlouhodobější z hlediska nastavení imunity proti koronaviru, protože když naočkujete dítě, které se s viry dosud nesetkalo, to znamená, že mu vytvoříte protilátky v tom naivním imunitním systému, tím mu zabráníte vytvořit si dobrou thymuní imunitu (thymus je latinsky brzlík, pozn. red.). Očkovaným dětem v podstatě zablokujete tvorbu T imunity, kterou se dítě běžně proti virům brání. Tím pádem se může stát, že v momentě, kdy se objeví nějaká nebezpečnější varianta koronaviru, která bude rychleji způsobovat zánět, tak takové dítě bude proti takové mutantě méně chráněno než dítě, které se s virem setkalo v přirozeném prostředí. Dětem by mělo být umožněno se s virem setkat a vypořádat s ním přirozenou cestou," vyslovil svůj názor Jiří Šinkora s tím, že je politický tlak dětem podávat vakcínu, která je ale postavená na kmen, který z populace odchází.

"Když tedy vytvoříte vakcínu proti původní variantě alfa, tak zabráníte tomu, aby to dítě si udělalo samo T imunitu proti celému koronaviru. My mu tak posuneme celý imunitní systém k obraně proti spike proteinu, ale k obraně proti spike proteinu, který už dnes není aktuální. My vlastně plánujeme do dětí píchat vakcínu proti neaktuálnímu kmenu, i když už se ví, že varianta delta se přes vakcínu dostala. My takovému dítěti zastavíme tvorbu přirozené CTL imunity (cytotoxické T lymfocyty jsou nezbytné při imunitní kontrole virových infekcí, pozn. red.)," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz imunolog, který se ohradil proti tomu, že je nazýván odmítačem očkování. Očkování je podle něj skvělou cestou, jak ochránit starou generaci, protože ta už si T imunitu netvoří.

"Vakcíny jsou výborný a jediný záchranný prostředek pro lidi nad 65 let. Ti už nemají tu T buněčnou imunitu. Tito lidé mohou sportovat, mohou jíst vitamíny, cítit se svěže, ale tu T buněčnou imunitu už prostě nemají, už v jejich těle skončila, to je vývojově dané, brzlík je prostě pryč. Kdo se neočkuje nad 65 let, tak hraje ruskou ruletu, protože nemá rozum. Rozčiluje mě, když se píše, že Šinkora je proti očkování, není to pravda, pro lidi nad 65 je to jediná cesta. Ale do dětí to nepíchejme," řekl rezolutně imunolog pro ŽivotvČesku.cz a představil svou hypotézu, co by se mohlo stát napříč populací, pokud by docházelo k masivnímu očkování dětí současnými typy vakcín.

"Dítě je nejvhodnějším člověkem, od kterého můžete koronavirus chytnout, protože má tak málo viru, že vás infikuje nízkou dávkou. Pokud děti budeme očkovat, tak nich uděláme superpřenašeče vysoké dávky," vyjádřil své přesvědčení Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.