Odborníci hlásí mimořádný výskyt klíšťat a radí: Na repelenty u malých dětí zapomeňte, jsou důležitější věci, které můžete udělat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2022

Předpověď ohledně stupně aktivity klíšťat vydává dvakrát týdně Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR. Čím vyšší stupeň je, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem. A stoupá samozřejmě i pravděpodobnost nakažení některou z infekčních nemocí přenášenou právě klíšťaty. Aktuálně, tedy až na malé výjimky, platí pro celou Českou republiku nejvyšší riziko aktivity klíšťat. Jak se proti zákeřným parazitům chránit, popsal pro ŽivotvČesku.cz známý imunolog Jan Krejsek.

Letos jsou klíšťata aktivní už od dubna, za což může teplé a vlhké počasí, které v Česku panuje. Aktuálně je navíc výskyt klíšťat enormní, což v kombinaci s aktivitou lidí, které právě počasí láká do přírody, zvyšuje riziko přisátí parazita.

"V městském parku je riziko samozřejmě menší, než když se půjdete projít někam podél řeky nebo jiných vodních toků. Tam je velká možnost, že klíště chytíte," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jan Krejsek s tím, že v horských oblastech je nebezpečí rapidně nižší.

Zároveň poradil, jak se co nejúčinněji před nákazou chránit. "S opatřeními bych to příliš nepřeháněl. Oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi je vhodné, ale rozhodně bych nestříkal malé batole »neškodnými« repelenty. Naprostou povinností je, aby se člověk po každém návratu z přírody důkladně prohlédl a případného parazita odstranil," naznačil redakci ŽivotvČesku.cz nejlepší postup uznávaný profesor.

Pokud člověk klíště přehlédne, do druhého dne o sobě dá vědět svěděním. Po jeho vyndání a dezinfekci kůže je důležité si vždy někam zapsat, kde přesně ho člověk měl, a místo pečlivě pozorovat.

"Když se zhruba po dvou týdnech objeví pět až sedm centimetrů velká skvrna s bílým středem, je nutné vyhledat lékaře. V případě potvrzení nákazy lymskou boreliózou je pak zapotřebí užívat antibiotika," popsal pro ŽivotvČesku.cz Jan Krejsek z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové a připomněl, že proti klíšťové encefalitidě se lze chránit očkováním.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.