Odborník připustil hrozbu biologické války. V ní by mohl mít zastoupení třeba nový vir SARS-CoV-3

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 1. 2021

Koronavirová pandemie není zdaleka tou největší zdravotní hrozbou, které lidstvo bude podle možných scénářů čelit. V budoucnu se mohou objevit další nové typy virů, které dokážou zacloumat se světem ještě více. "SARS-CoV-2 nejspíš unikl z laboratoře nedopatřením. Ovšem to, jak západní svět v boji s pandemií tragicky selhává v porovnání s východními diktaturami ignorující práva jednotlivce, může povzbudit vládce některých zemí, aby se pustili do nevyhlášené biologické války se zbytkem světa," poukázal na hrozbu pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (62).

"Velice pravděpodobně přijde SARS-CoV-3. Já tady nechci nikoho strašit, ale to je prostě statistická pravděpodobnost," uvedl imunolog Zdeněk Hel v pořadu Země v nouzi, který tak připomenul, že jak lidstvo mění podmínky života na naší planetě, otevírá dveře pro nové hrozby. Zároveň však vyzdvihl, že věda dnes pokročila natolik, že lze poměrně rychle připravit novou vakcínu. Vždy ale je nejdelší testování na zvířatech, které trvá v řádu týdnů a nejhorší je testování na lidech. Virus se totiž může v odpovědi na vakcínu rychle měnit, takže epidemické hrozby se určitě ještě dlouho nevyplatí podceňovat.

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra, který promluvil pro ŽivotvČesku.cz o hrozbách budoucnosti, existuje v přírodě řada virů, které vyčkávají na ideální příležitost pro přenos na člověka. Jde o moment, který je vzácný, ale děje se, a v minulosti ho lidstvo bylo několikrát svědkem - respektive obětí.

"Příroda má v zásobě mnoho virů, které mohou v budoucnu přeskočit na člověka. Že se to neděje úplně běžně souvisí s tím, že se nesetkáváme příliš často s jejich přirozenými hostiteli, třeba s netopýry, ptáky, či drobnými hlodavci. V důsledku klimatických změn však dochází k posunům areálů výskytu mnoha druhů a v důsledku ničení přirozených biotopů v tropech mění řada druhů chování a způsob života. Dostávají se tak častěji do kontaktu s člověkem a mohou na něj snáze přenést své parazity, včetně virů. Některé z těchto virů mají podstatně horší vlastnosti než SARS COV-2, jsou infekčnější a vykazují podstatně vyšší smrtnost. Dříve nebo později zcela zákonitě přijde další pandemie a může být podstatně horší než ta současná. Je třeba být na ni připraven lépe, než jsme byli na tu současnou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný evoluční biolog, který v minulosti několikrát varoval před nárůsty nakažených v souvislosti se současnou epidemií na území Česka.

Uznávaný profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vnímá jako potenciální riziko další pandemii v budoucnu. Ovšem mnohem větší obavu má z toho, že pandemie nového koronaviru ukázala, jak je lidstvo nepřipravené a jak těžkopádně dokáže v 21. století čelit respiračnímu onemocnění. Navíc silnou obavu má ze zneužití virů jako biologické zbraně.

"Větší nebezpečí však vidím v tom, že vládci určitých nedemokratických zemí budou v pokušení vyvolat pandemii, či vlny pandemií uměle. SARS-CoV-2 nejspíš unikl z laboratoře nedopatřením. Ovšem to, jak západní svět v boji s pandemií tragicky selhává v porovnání s východními diktaturami ignorující práva jednotlivce, může povzbudit vládce některých zemí, aby se pustili do nevyhlášené biologické války se zbytkem světa. Připravit nový smrtící virus je nesrovnatelně jednodušší a levnější, než vyrobit balistickou střelu či atomovou bombu. A na rozdíl od atomové bomby lze virus vyvinout a vypustit zcela nenápadně. Obávám se, že nás třeba Čína, Vietnam či Severní Korea mohou začít pomocí biologických zbraní vydírat, nebo nám dokonce částečně vnutit svůj způsob života," dodal pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.