Odhad Karla Havlíčka, jak se Češi budou mít v roce 2024: Opticky lépe, fakticky to tolik dobré nebude

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2023

Rok 2024 se blíží a řada Čechů si přeje, aby nový rok byl lepší než stávající. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého dvojnásobného ministra Karla Havlíčka, jak to pohledem na ekonomický vývoj v nadcházejícím roce vidí. Z jeho slov vyplynulo, že nadcházející rok bude patrně opticky lepší, fakticky to pak nebude »žádný zázrak«.

Ekonomický vzorec není složitý – zkrocení inflace umožní, aby rostly reálné mzdy zaměstnanců, což podpoří spotřebu. Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v listopadu na úroveň 7,3 procenta, což bylo o 1,2 procentního bodu méně než v říjnu, uvedl to na svém webu Český statistický úřad. Ale stále jde o poměrně vysokou inflaci.

Vláda dnes odpoledne nejspíš představí, jak stát pomůže energeticky náročným firmám. Řešení má zmírnit dopady růstu cen energií v příštím roce. Na začátku prosince se na vypracování pomoci podnikům kabinet dohodl se zástupci průmyslu a podnikatelů. Důvodem je výrazný růst regulované složky energií v příštím roce pro velkoodběratele, mezi které patří především průmyslové podniky.

Zdražení potravin i přes nižší sazbu DPH v roce 2024 nebude moc překvapivé, potraviny levnější nebudou, a to hlavně kvůli zmíněným vysokým cenám energií – uvádí řada expertů. Ty by měly růst kvůli plánovanému zvyšování regulované složky.

"V dalším roce, domnívám se, nedojde k nějakému výraznému zlepšení. Když se na to budeme dívat z úhlu pohledu ekonomiky, tak sice se začne vylepšovat inflace, ale stále se bude počítat z extrémně vysoké inflace, to znamená, že neporosteme s deseti až patnácti procenty v cenách, ale třeba pěti procenty, což je s ohledem na současné ceny stále »rána«. Budou se zvyšovat pravděpodobně ceny potravin, což je kvůli tomu, co vláda udělala s cenami energií. Výdaje domácností se budou zvyšovat s ohledem na regulovanou složku energií, pochopitelně i výdaje firem. Zatím to nevypadá, že by ČNB spěchala se snižováním úrokových sazeb, takže si troufám tvrdit, že rok 2024, i když to bude opticky vypadat lépe, tak fakticky to tolik dobré nebude," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Karel Havlíček.

Regulovaná složka ceny energií v příštím roce výrazně vzroste. Pro domácnosti se u elektřiny, kde regulovaná část tvoří asi 39 procent konečné ceny, meziročně zvýší o 65,7 procenta. U plynu, kde je podíl regulované části 20 procent, bude vyšší o 38,8 procenta. Ještě výrazněji regulovaná složka stoupne u velkých odběratelů. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.