ODS v Senátu nepodpořila Fremra, "trhli" se maximálně tři lidé, říká jihočeský senátor vládní strany

Robert Fremr
Robert Fremr
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 10. 8. 2023

Tomáš Jirsa je dlouholetým úspěšným starostou Hluboké nad Vltavou a senátorem za ODS, který se netají konzervativnějším viděním světa. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že v případě Roberta Fremra se senátoři ODS usnesli, že ho nepodpoří, a to kvůli jeho minulosti. Usnesení nedodrželi dva až tři senátoři, kteří se přidali k většině, která Fremra prosadila do Ústavního soudu. Podle Jirsy by nyní neměl Fremr do Ústavního soudu nastoupit.

Pane senátore, můžete prozradit, ač bylo hlasování Senátu tajné, jak jste vy hlasoval ve věci nominace Roberta Fremra na post ústavního soudce?

Není to tajné. Senátorský klub ODS měl usnesení, že bude proti. Hlasoval jsem tedy proti. Důvodem byly věci, které byly známy již před volbou. Podle mého názoru by neměli kandidovat do Ústavního soudu lidé, kteří dobrovolně soudili za komunismu. Nevadí mi takoví lidé na nižších soudech. Ústavní soud je ale nejvyšší a minulost nakonec vždy vyjde najevo. Podle propočtů možná dva až tři lidé z klubu ODS přidali hlas k většině stran, jako třeba STAN a lidovci, které Roberta Fremra podpořily.

Proč se podle vás takto nakonec většina v Senátu rozhodla?

Museli znát minulost. Když jsem nad tím přemýšlel, možná bylo jejich motivací, že současný prezident je podle nich lepší než ten bývalý, a proto by mu mělo všechno projít. Možná to byla touha dát ODS »do zubů«, touha ji přehlasovat. Mám čisté svědomí, nehlasoval jsem pro Roberta Fremra. Ti, kdo ho podpořili, dostali pana prezidenta do pěkné šlamastyky.

Právě prezident Petr Pavel teď řeší, co s Robertem Fremrem. Jak by měl podle vás postupovat?

Lepší varianta je nechat to vyšumět. Všichni vyvinuli úsilí, aby byl pan prezident zdrženlivý. Být na jeho místě, dohodl bych se s doktorem Fremrem, že zůstane na své luxusně placené pozici. A měl by sám říct, že nechce dělat panu prezidentovi problémy. V každém případě je jasné, že nyní bude Ústavní soud progresivnější a levicově liberálnější. Žádná pestrost tam není. Když se paní senátorka Daniela Kovářová zeptala pana prezidenta na konzervativní kandidáty, pan prezident odpověděl, že neví, co je to konzervativní kandidát. Soud tedy bude naprosto nevyvážený. Žádný konzervativní soudce typu Jana Sváčka nebo Aleše Gerlocha nemůže projít. Očekávejme od Ústavního soudu věci typu gender, Istanbulská úmluva.

Pan prezident uvedl, že soudci za komunismu soudili emigranty podle tehdy platných zákonů. Co vy na to?

Je to složitá věc. Nebyli jsme v situaci bývalého východního Německa, které vlastně mávnutím kouzelného proutku přijalo při sjednocení západoněmeckou demokratickou legislativu. Proto mohu pouze zopakovat, že lidé, kteří dobrovolně soudili za komunismu, nepatří do Ústavního soudu, ať zůstávají na nižších soudech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.