Odstavení Green Dealu i investice tam, kde je nikdo nečekal. Ekonom popsal nečekané dopady obnovy Ukrajiny po válce s Ruskem

Válka, Ukrajina - Ilustrační snímek
Válka, Ukrajina – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2022

Byť je zatím konec války na Ukrajině v nedohlednu, jednou k němu určitě dojde. V tu chvíli se jedním z hlavních témat stane obnova tvrdými boji zničené země. Jak dlouho může tento proces trvat a co všechno s sebou může nést, popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička.


Největší vojenský konflikt v Evropě od konce 2. světové války přináší tisíce mrtvých lidí na obou stranách i spálenou ukrajinskou zem. Doposud se škody odhadují na 600 miliard eur, v přepočtu zhruba 14 bilionů korun.

Už teď je tak jasné, že na obnovu zničené země bude potřeba ohromných investic z různých zdrojů. "Je potřeba si uvědomit, že Ukrajina je obrovská, rozlohou desetkrát větší než my, má čtyřikrát více obyvatel. Záležet bude na tom, jak dlouho ta válka bude trvat a do jakých míst se ještě rozšíří, protože stále zůstává dost oblastí, které zatím zničené nejsou," upozornil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička na fakt, který do celkových škod může ještě velmi zásadně promluvit.

I proto je složité odhadovat, jak dlouho může revitalizace země po konci války trvat. "Pro nějakou základní stabilizaci počítejme pět let, ale to je opravdu základ. Pak bude následovat průběžný proces. Půjde o indukovanou investici, infrastruktura se bude modernizovat moderními prostředky, řekněme s poznáním dnešní doby. Ve smyslu pojetí investic i do míst, která by nebýt války mohla ještě sloužit a teď projdou obnovou, to tomu státu samozřejmě pomůže. Ta cena za to, jak ten stát a lidé v něm trpí, je ale tak vysoká, že by jistě byli všichni radši, kdyby k tomu nikdy nedošlo," popsal ekonom.

Problémem může být i nedostatek odborníků, kteří během války odešli a nebudou se chtít vrátit zpět. Doposud přitom zem opustily více než čtyři miliony lidí, z toho přes dva miliony zamířily do Polska, uvádí OSN. Bez podpory Evropské unie se tak obnova neobejde.

"I v rámci Evropské unie může dojít k přerozdělení části současných peněz třeba na národní plán obnovy, což může vést k odstavení nebo zbrzdění Green Dealu nebo digitální transformace. To je sice pro Evropu důležité, ale tím, že budou peníze potřeba jinde, může k nějaké úpravě priorit dojít. A nejde přitom jen o peníze přímo pro Ukrajinu, ale i pro evropské státy a jejich ekonomiky včetně té naší, které válka také zasahuje," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.