Reklama:

Okno do historie: Socialistická NDR lákala turisty na pohádku o ráji pracujících

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2023

Hotový ráj na zemi. Německá demokratická republika, kterou pevnou rukou ovládali komunisté, lákala poutavými obrazy o blahobytu turisty z celého socialistického bloku. Stranou samozřejmě nenechala ani návštěvníky z Československa, pro které byly vydávány propagační knihy v češtině. Pozorný čtenář se mohl dozvědět o velkolepých plánech východoněmeckého režimu a radostném životu pracujících. Berlínská zeď, u které zahynuly stovky lidí toužících po životě ve svobodě, je přitom líčena jako stavba míru.

Reklama:

Vánoční nákupní zájezd do obchodního domu Centrum v Drážďanech v NDR. Mnozí z nás ještě pamatují cesty do východního Německa za zbožím, které nebylo v Československu k dostání. Přece jenom byl v NDR rozvinutější spotřební průmysl, zachováno zde částečně zůstalo i soukromé podnikání. Východní Německo ale neponechávalo nic náhodě a našince se snažilo získat k návštěvám i propagačními knihami.

Otevřeme tedy publikaci »Průvodce Německá demokratická republika« z roku 1979 a ocitáme se podle textu v zemi, kde by chtěl žít snad každý. Příkladem budiž pasáž věnovaná bydlení, které je dodnes velkým tématem, a to kvůli vysokým nájmům a hypotékám. "Ke konci plánovacího období, asi v roce 1990, bude výstavbou a modernizací 2,8 až 3 milionů bytů zajištěno, že všichni občané NDR budou žít v moderních bytech," vychloubají se autoři ze země trabantů a wartburgů. "Na tento obrovský úkol bude z národního důchodu vynaloženo 200 miliard marek," dodávají.

Reklama:

Nutno připojit doušku, že v roce 1990, kdy měl být grandiózní plán naplněn, přestala NDR existovat. Německo se po demokratické revoluci v NDR sjednotilo a započal skutečný stavební boom, kdy například hlavní město Berlín získalo novou tvář a místa, která byla v jeho východní části desítky let pustá, znovu ožila. Ale zpět na panství lídra východoněmeckých komunistů Ericha Honeckera.

Propagační dílko se pýří, že výše nájemného je v NDR zaručena zákonem a i v budoucnosti bude velmi nízká. "Nájemné v novostavbách činí v Berlíně 1,10 M (3,30 Kčs) a v krajích republiky 0,85 M (2,55 Kčs) za metr čtvereční. V celostátním průměru vydává čtyřčlenná rodina za nájemné, elektrický proud, plyn, otop a vodné 4 až 6 procent ze svých příjmů," popisují autoři lepu na turisty v průvodci východoněmeckým blahobytem, který ovšem hlavně charakterizovala dvoutaktní vozítka značky Trabant a robustnější »prskolety« Wartburg.

Vyprávění o ráji ale taktně zamlčuje, že NDR byla vysoce militarizovanou zemí, kterou kontrolovala bedlivě tajná služba Stasi. Hranice s Německou spolkovou republikou a hranice se Západním Berlínem byla navíc jednou velkou zdí, kde umírali nevinní lidé, NDR tak připomínala pevnost. V našem průvodci po socialistickém ráji se ovšem dočítáme, že to vše bylo vlastně báječné a pozitivní.

"Když se v létě roku 1961 ve štábech Severoatlantického paktu objevily plány na vojenské přepadení NDR, rozhodla se NDR po dohodě s členskými zeměmi Varšavské smlouvy 13. srpna 1961 zajistit státní hranici se Západním Berlínem a předejít tak případné světové válce," uvádějí autoři, kteří opakují oblíbenou mantru komunistů o zdi míru. Ve skutečnosti NATO žádný útok na NDR neplánovalo, Západ i Východ dodržoval rozdělení mocenských sfér v Evropě, ale NDR trápil útěk občanů do NSR, který dosahoval milionů občanů.

Nejsmutnější je pasáž, která tvrdí, že velkým incidentům na hranici východního a Západního Berlína zabránilo "rozvážné jednání pohraniční stráže NDR". Fakta jsou přitom taková, že po roce 1961, kdy betonová bariéra rozdělila Berlín, zemřelo na této hranici minimálně 245 lidí. Obyčejných občanů, kteří prostě zatoužili žít ve svobodě a demokracii.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: