Reklama:

Omikron může být zákeřnější, než se zdálo. Mezi jeho projevy chybí typické příznaky covidu. Virolog popsal rozdíly

Covid-19 - ilustrační snímek
Covid-19 – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2021

Nová varianta omikron se poměrně rychle rozšířila téměř do celého světa, výjimkou není ani Česká republika – Národní referenční laboratoř (NRL) potvrdila již dva případy nákazy »jihoafrickou« variantou, k nimž o víkendu přibylo dalších šest nových. Dosud získané informace o nové variantě viru SARS-CoV-2 poukazují na odlišnosti související s příznaky nákazy. "Pacienti nakažení omikronem měli trochu jiné klinické příznaky, nebyl u nich tak velký problém s infekcí dýchacích cest, ale zase se u nich projevovaly větší bolesti hlavy, svalů a podobně," řekl uznávaný virolog z pražské ČZU Jiří Černý (36) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Omikron (B.1.1.529) byl 26. listopadu 2021 označen Světovou zdravotnickou organizací (WHO) za potenciálně nebezpečnou variantu koronaviru. Podle informací Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí byla nákaza omikronem nahlášena ze strany 21 zemí Evropské unie (EU) a Evropského hospodářského prostoru (EEA), mezi nimiž je také Česká republika. Na našem území byly zaznamenány již dva pozitivní záchyty – prvním je šedesátiletá žena z Liberecka, která přicestovala z Namibie, druhým pak jeden z jejích blízkých kontaktů.

Dalších šest podezřelých vzorků bylo potvrzeno v neděli na jižní Moravě prostřednictvím diskriminačního PCR testování (nejdříve se potvrdí pozivita na přítomnost viru, poté je rozlišena jeho konkrétní varianta). Jednalo se o čtyři děti a dvě zdravotní sestry z Fakultní nemocnice Brno, přičemž dva záchyty omikronu se prokázaly právě u dvou dětí jedné ze zaměstnankyň zdravotnického zařízení. Další dva pak u žáků ze základní školy v Adamově v okrese Blansko.

Reklama:

Dosud převládající varianta delta se s přibývajícími novými informacemi o omikronu liší také svými klinickými projevy. Vypozorovali to jihoafričtí zdravotníci u pacientů nakažených omikronem, kteří vykazovali primárně jiné zdravotní obtíže spojené s infekcí koronaviru, potažmo deltou (známou jako indickou) a jejími subvariantami.

Britský epidemiolog Tim Spector (63), který je zakladatelem projektu ZOE, což je největší probíhající studie covidu-19 zahájena na konci března 2020, zdůraznil, jaké jsou pozorované odlišnosti oproti dobře známé deltě. Zároveň upozornil na nutnost nepodceňovat omikron kvůli jeho většinově mírnějším průběhům.

"I když se zdá, že se omikron oproti deltě snáze přenáší, první poznatky včetně nových hlášení od uživatelů ZOE nám ukazují, že dokáže nakazit i očkované lidi. Ale způsobuje mírnější průběh s příznaky podobnými nachlazení. To však není u omikronu důvod k tomu, abychom z něj neměli obavy. Covid je nepředvídatelný a přesto, že většina pociťuje projevy nachlazení, existuje mnohem více dlouhodobých rizik, než jaká představuje nachlazení. Rychlejší přenos infekce, dokonce u osob s aplikovanou vakcínou, by mohl mít zničující následky. Myslím si, že v následujících dvou měsících zažijeme vzedmutí opravdu velké vlny omikronu. Co se stane dál? Je docela jasné, že evoluce viru ještě neskončila. Bude se dále vyvíjet. Omikron je schopný obejít naši obranyschopnost, ne zcela, ale zčásti ano," řekl uznávaný vědec, jak uvedl server Manchester Evening News.

Podle slov renomovaného českého virologa Jiřího Černého z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze je omikron charakterizován jiným setem specifických mutací. Mezi typickými příznaky onemocnění už pak není například ztráta chuti, čichu nebo pro ostatní varianty tak rozpoznatelné dýchací problémy.

"Omikron je jiná varianta, která byla zaznamenána poprvé v regionu jižní Afriky. Tam se začal velmi agresivně a rychle šířit, čímž se stal za krátko dominantní variantou, která se tam vyskytovala. Pacienti nakažení omikronem měli trochu jiné klinické příznaky, nebyl u nich tak velký problém s infekcí dýchacích cest, ale zase se u nich projevovaly větší bolesti hlavy, svalů a podobně. Nicméně je i nadále hodně důležité vše důkladně zkoumat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zatím není zcela jasné, jak přesně se virus, respektive nová varianta původního »wuchanského« viru SARS-CoV-2, chová a co od ní lze očekávat.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: