Aktulizováno, ONLINE mapa: Stoupají hladiny řek, vylévají se z břehů potoky. Hasiči řeší zatopené sklepy, zahrady i auta...

Meteorologové vydali výstrahu.
Meteorologové vydali výstrahu.
Foto: Twitter
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2020

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek nejvyšší možný stupeň výstrahy před extrémními srážkami, které zasáhnou severní a severovýchodní část České republiky. Napršet může více než 80 milimetrů srážek. V některých lokalitách i 100 milimetrů. Aktuálně na Královehradecku a v Pardubickém kraji hrozí vzestupy hladin řek.

Ve čtvrtek odpoledne a večer se v severovýchodní polovině území vyskytnou místy bouřky s přívalovými srážkami, které mohou způsobit i přívalovou povodeň. Později večer a v noci na pátek budou přecházet do deště. Déšť bude v pátek večer postupně s výjimkou severovýchodu slábnout,” uvedl ČHMÚ na svém portálu. Varování platí až do pátečních 18 hodin.

Aktuálně v Královéhradeckém kraji (Dobruška, Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou) a Pardubickém kraji (Žamberk) byly zaznamenány srážkové úhrny za poslední 3 hodiny, a to 40 až 80 milimetrů. Zároveň může na zmíněném území docházet k výrazným vzestupům vodních hladin zasažených toků.

Silný déšť podle meteorologů se bude týkat Královéhradeckého, Pardubického, Moravskoslezském, Zlínského a Olomouckého kraje.

V Praze, Středočeském, Libereckém, Jihomoravském, Olomouckém kraji a rovněž na Vysočině platí nižší stupeň výstrahy.

Podívejte se na ONLINE mapu:

Třetí povodňový stupeň

Kvůli dešťům hrozí v částech Vysočiny, Středočeského, Královéhradeckého, Pardubického, Jihočeského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje vzestupy hladin až na druhý stupeň povodňové aktivity. Některé řeky se mohou vylít z koryt.

V povodí Dyje, na tocích odvodňujících Jeseníky, Orlické hory a na přítocích středního Labe nelze vyloučit i přechodné překročení třetího stupně povodňové aktivity,” dodal ČHMÚ.

Výstraha před pozorovaným jevem: Extrémní srážky

Pro kraje: Středočeský kraj (Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště), Liberecký kraj (Turnov), Královéhradecký kraj (Hořice, Hradec Králové, Jičín, Nový Bydžov), Moravskoslezský kraj (Rýmařov), Královéhradecký kraj (Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubický kraj, Olomoucký kraj (Hranice, Jeseník, Litovel, Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí), Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec, Vítkov)

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.