Reklama:

Opatření jsou neadekvátní současnosti. Přijít do restaurace s testem nedává smysl, říká Zdeněk Pohlreich

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2021

Vyhlášený šéfkuchař Zdeněk Pohlreich (64) je jedním z řady provozovatelů restaurací, kteří kvůli epidemii museli uzavřít svůj podnik. Po více než pěti měsících nuceného uzavření kvůli koronaviru se poslední den v květnu mohly znovu otevřít vnitřní prostory těchto podniků. Přesto někteří restauratéři nejásají. "Myslím si, že u lidí panuje stále nějaká nejistota," zhodnotil slavný šéfkuchař pro ŽivotvČesku.cz návštěvnost.

Reklama:

V současné době se lidé mohou prokazovat na některých místech, akcích či ve službách jen negativním antigenním testem provedeným zdravotníkem nebo laboratorně vyhodnoceným PCR testem. Například do restaurace je ale možné jít i s potvrzením ze školy či zaměstnání o provedeném samotestu a provozovatelé navíc nemají povinnost bezinfekčnost kontrolovat. Na nerovné podmínky si stěžovali například pořadatelé kulturních akcí, kteří povinnost test kontrolovat dosud mají.

Reklama:

"Pořád jsou nějaká omezení, ale žijeme. Chyb, které se staly, bylo hodně, ale zavírat do budoucna nechci. A doufám, že všichni chápou tu zodpovědnost a dokážeme se z minulosti poučit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Pohlreich, který zároveň je přesvědčen o tom, že stále se uplatňují opatření, která brzdí celkovou návštěvnost restaurací.

"Myslím si, že u lidí panuje stále nějaká nejistota. Opatření jsou neadekvátní současnosti, tedy mám na mysli, že do restaurace lze přijít jen s nějakým testem. To si myslím, že nedává smysl. Jsem přesvědčen o tom, že nikdo neprokázal, že restaurace jsou zdrojem nákazy. Ale padlo to na nás. Co se mělo udělat, tak se mělo testovat zdarma. Řada lidí se během první či druhé vlny nešla testovat z ekonomických důvodů, což zkrátka byl na pozdější dopad vývoje epidemie problém," dodal pro ŽivotvČesku.cz slavný šéfkuchař, který věří, že se podaří proočkovat větší část populace a dalšímu vzedmutí vlny epidemie nedojde.

Další možností, jak bezinfekčnost prokázat, je potvrzení o prodělání nemoci v posledních šesti měsících nebo uplynutí nejméně 22 dní od podání první dávky vakcíny. Kromě potvrzení, které dostanou lidé na očkovacím či testováním místě, si mohou certifikát stáhnout také z webu Očkovací portál občana.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: