Opatření pro neočkované od pondělí otřáslo Zdeňkem Pohlreichem. Takhle rezignovaně jste ho ještě neslyšeli mluvit

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2021

Vláda kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci nařídila zpřísnění opatření, kdy se od pondělí 22. listopadu přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. To se týká řady podnikatelů, mezi nimi i šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha (64), který nechce věřit, že se situace ohledně epidemie a opatření znovu opakuje. "Mě to nebaví tahle estráda.," řekl v úvodu silně rezignovaným hlasem pro ŽivotvČesku.cz.

Politici i odborníci apelují na občany, aby se nechali očkovat, případně si nechali podat posilující dávku vakcíny. Zmírní tak riziko nákazy, hospitalizace, těžkého průběhu nemoci i úmrtí. Lidé, kteří nepodstoupili očkování, tvoří podle údajů ministerstva většinu nově nakažených, hospitalizovaných i zemřelých. 

Vláda opatřením, které vyloučí ze služeb neočkované, chce právě tuto skupinu přimět k vakcinaci. Opatření přinese zcela logicky dopady na řadu provozů, kdy dojde k propadu tržeb a úbytku klientely.

"V principu si myslím, že to je správně, v zásadě ten tlak je podle mého názoru v pořádku, co si myslím, že správně není, že se to opět obrací v první linii proti lidem ve službách. Doposud mi nikdo nevysvětlil, proč tomu tak je. Za ty poslední dva roky jsem dospěl k názoru, že tady ta opatření tahá papoušek ze šuplíku. Vůbec tu věc neberu vážně. Už na to, nechci to říct sprostě, kašlu. V zásadě to pro mě přestalo být aktuální, je to jako když sedíte u talíře, dostanete velkou porci, vám to nechutná, ale musíte to sníst celé, takové mám z toho, co se tady děje, pocity," vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Pohlreich, jak na celou situaci ohledně zpřísnění opatření nahlíží.

Personál restaurací a dalších podniků už od 1. listopadu neměl obsloužit nikoho, kdo není očkován proti covidu-19, onemocnění v posledním půlroce prokazatelně neprodělal, případně neměl platný negativní test na koronavirus. Nově od pondělí až na výjimky nebudou uznávány testy.

Již předchozí opatření vyvolalo kritiku některých hospodských, podle který stát přenáší odpovědnost za šíření epidemie na majitele a provozovatele gastro služeb. Kontroly tzv. covidových certifikátů budou v novém režimu stejné jako dosud.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.