Opět výrazně zdraží jeden z tuzemských symbolů, na který jsou Češi extrémně citliví. Jak moc je chudnutí závislé na válce, popsal Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2022

Nepříjemné zprávy se na Čechy valí z mnoha stran a dnešek bohužel není výjimkou. Společnost ČEZ Prodej oznámila nové ceny platné od 1. července, o razantním zdražení piva zase mluví Českomoravský svaz minipivovarů (ČMSMP). Reálně tak dál pokračuje chudnutí obyvatel, o kterém pro ŽivotvČesku.cz promluvil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61).

Elektřina dražší, pivo dražší. Za to první zaplatí podle odhadů společnosti Centropol domácnosti a firmy v příštím roce o 300 miliard víc než loni, minipivovary zase varují, že kvůli zdražení energií i vstupních surovin bude zdražení piva razantní.

Pivovary zdražovaly už během jara, další nárůst cen lze očekávat s koncem léta. Důvodů je hned několik. Jednak mnohým pivovarům skončí smlouvy s dodavateli energií a budou muset přejít na dražší tarif, zároveň začnou kupovat suroviny z letošní sklizně, které také podraží, protože vstupní náklady stouply i zemědělcům.

Se zásadní otázkou »o kolik« ale ČMSMP váhá. "Třeba cena sladu může stoupnout až dvojnásobně, z toho lze do jisté míry zdražení piva odvodit," uvedl pro server Novinky.cz předseda svazu Michal Voldřich. Velké pivovary očekávané ceny piva obecně nekomentují, mimo záznam ale podle serveru jejich představitelé připouštějí, že předpoklady ČMSMP jsou reálné.

Byť je to pro mnoho lidí těžko představitelné, bez piva se dá vydržet. Horší to ale je v případě elektřiny. Zdražování produktů společnost ČEZ pro stálé zákazníky, kteří po vypršení dosavadních kontraktů budu chtít uzavřít nové smlouvy s fixovanou cenou na dvou nebo tříleté období, přitom přichází po pouhých třech měsících od posledního zvýšení jejich cen. Ty nové budou platné od 1. července.

U tarifu »Elektřina na dva roky« ČEZ zvýší cenu megawatthodiny silové elektřiny v základní sazbě D02d na 6 992,59 koruny, což je navýšení o téměř 60 procent.

U Tarifu »Elektřina na dva roky« se sazbou D57d určenou pro domácnosti s elektrickým topením se cena zvedne ze 4 222,90 koruny za MWh na 7 113,59 koruny, což je nárůst o téměř 69 procent.

Už před několika týdny přitom před rostoucími cenami energií varoval exministr financí Miroslav Kalousek. "Zchudneme všichni, ale dvaceti procentům domácností hrozí, že upadnou do opravdové chudoby a nebudou mít na energie, potraviny nebo bydlení. Na ně se vláda musí zaměřit, protože si bez pomoci neporadí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz. Aktuálně pak upřesnil, jak ekonomické problémy Čechů bude ovlivňovat válka.

"Jestliže jsem říkal, že kvůli válce zchudneme, tak se to ale nedá zjednodušit tak, že čím déle potrvá, tím více budeme chudnout. Je samozřejmé, že se s délkou konfliktu budou prohlubovat hospodářské problémy, s řadou těch výzev, kvůli kterým teď chudneme, se můžeme vyrovnat," popsal pro ŽivotvČesku.cz s tím, že závislost na ruských surovinách je obrovská a především technologická.

"Jinými slovy není problém, že by ty suroviny, jako je třeba zemní plyn, ve světě nebyly, ale neexistuje okamžitá logistická cesta, jak je k nám dostat, což znamená, že neexistuje okamžitá náhrada. Velmi optimistický pohled, za jak dlouho se to dá zcela nahradit, jsou tři roky, ale spíše pět," upřesnil.  

Podle Miroslava Kalouska to sice není žádná útěcha, ale i Rusko podle něj chudne a bude kvůli válce chudnout i dál. "Důvod je prostý, úplné odstřižení Evropy od ruských dodávek surovin asijské trhy Rusku prostě nemohou nahradit," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.