Opozice se pokusí svrhnout vládu Petra Fialy. Profesor politologie Lubomír Kopeček do detailu rozebral, na co chce tímto nástrojem poukázat. Odhadl výsledek hlasování
Poslanci se sejdou ve čtvrtek odpoledne na schůzi k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (58). Schůzi vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD. Důvodem kroku je aféra kolem kontaktů nového a nyní již končícího ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že první pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu v tomto volebním období nebude úspěšný. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového politologa Lubomíra Kopečka, který působí na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, s dotazem, na co chce tímto nástrojem opozice poukázat.
Představitelé hnutí ANO dříve slibovali, že v době českého předsednictví v Radě Evropské unie se vládě vyslovit důvěru nepokusí. Předseda hnutí Andrej Babiš k tomu ale již dříve řekl, že skandál kolem Mlejnka nemá obdoby. Opozice požadovala vedle Mlejnkova odchodu i odvolání předsedy STAN Víta Rakušana z funkce ministra vnitra. Hnutí ANO podle Babiše na svém požadavku trvá a na čtvrteční schůzi k nedůvěře vládě se nic nemění. Podle místopředsedy Sněmovny za ANO Karla Havlíčka se od dřívějších proklamací o nevyvolávání hlasování o nedůvěře vládě změnila řada věcí i vzhledem k energetické krizi a podle něho nedostatečným a pomalým vládním opatřením.
Ohledně nástroje, který umožňuje vyslovit vládě nedůvěru, promluvil respektovaný politolog. "Nastavení vyslovování nedůvěry v české ústavě umožňuje toto hlasování vyvolat velmi snadno, aniž by opozice musela nabídnout nějakou vlastní vládní alternativu. Česko se tímto dost liší od zemí, jako je Německo, Španělsko nebo třeba Polsko, kde pokud něco takového opozice vyvolá, musí předložit svou vlastní vládní představu, o které se současně hlasuje. Výsledek je, že vyvolání podobného hlasování tam bývá opravdu hodně výjimečné. Český přístup zakotvený v ústavě umožňuje opozici opakovaně a neustále znepokojovat vládu, samozřejmě přitahovat k sobě pozornost. Je to docela efektivní nástroj, aby opozice byla stále v centru dění," popsal detailně charakter nástroje opozice pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný profesor politologie.
Předseda vlády Fiala už dříve uvedl, že k Rakušanově odvolání nevidí důvod. Je si jistý, že vláda v hlasování uspěje. Babiš se podle premiéra snaží odvést pozornosti od svých vlastních afér. Babiše čeká soud v dotačním případu Čapí hnízdo. Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti navíc podle deníku Le Monde zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s Babišovým nákupem nemovitostí ve Francii.
"Šance, že by současné vládě byla vyslovena nedůvěra, se blíží nule. Jediný pokus, který byl historicky úspěšný, bylo vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě v roce 2009, což ale byla diametrálně odlišná situace, protože tehdy to byla menšinová vláda, které se drolilo parlamentní zázemí," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog Lubomír Kopeček na dotaz redakce ohledně procentuální úspěšnosti nadcházejícího hlasování o vyslovení nedůvěry koaliční vládě.
Žádost o svolání schůze podepsalo 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD. Pod podnětem musí být podle jednacího řádu nejméně 50 poslaneckých podpisů.
O návrhu programu schůze se při vyslovení důvěry či nedůvěry vládě nehlasuje. Očekává se mnohahodinová debata, po níž poslanci přistoupí k hlasování po jménech od vylosovaného člena dolní komory. K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.
Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka (66) v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 hlasů. V minulém volebním období odolal Babišův menšinový kabinet ANO a ČSSD třem pokusům o svržení.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.