Ořechy jsou před Vánocemi ceněný artikl. Pekařka řekla, za kolik je vykupuje a jak jádra skladovat

Ořechy - ilustrační foto
Ořechy – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2021

Ořechy patří k vánočnímu i podzimnímu času odjakživa. Na podzim jsou ceněným artiklem a lze je za slušnou cenu prodat do výkupu. Musí ale být dobře usušené a vonět. "Ořechy je vhodné skladovat v teple a v suchu tak, aby se do nich nedostali moli. V žádném případně nedávejte ořechy do igelitového pytle, tam totiž chytnou plíseň," vysvětlila pekařka Zdena Šišková pro ŽivotvČesku.cz.

Vánoční cukroví si bez chutě oříšků nelze představit, ale cukráři a pekaři mají zájem o ořechy celoročně. Pokud mají lidé těchto jader přebytek, pak je ideální nabídnout je přímo nějaké cukrářce či cukráři. Ve výkupu budou ceny kolem 110 korun za kilogram, v pekárně i cukrárně mohou lidé dostat výrazně více.

"Ořechy používáme celoročně, za celou sezónu vykoupíme 300 až 500 kilogramů jader. Letos jsem cenu ještě nestanovila, ale loni to bylo 130 korun za kilogram, neprodávám dál, všechno spotřebujeme ve výrobě. Z velkoobchodu mi nabídli ořechy za 145 korun bez daně. Cena se pohybuje mezi 120 až 150 korunami, záleží samozřejmě na kvalitě. Někdo potřebuje celé půlky jader nebo alespoň čtvrtky, já potřebuji přebrané čisté ořechy, ale jádra mohou být nalámaná klidně na malé kousky, stejně všechno rozemelu," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz pekařka Zdena Šišková s tím, že ořechy je dobré vyloupat, až když proschnou.

"Důležité je ořechy sušit ve skořápkách. Přes zimu nechat na suchém místě a vyloupat až poté. Pokud byste louskali ještě čerstvé ořechy, je pak nutné nechat je přesušit. Pozor na to, aby se do nich nedostali moli. V žádném případně nedávejte ořechy do igelitového pytle, to chytnou plíseň," poradila Zdena Šišková.

Sušení patří mezi nejčastější způsoby, jak ořechy uchovat klidně až do léta. Lidé by je měli rozložit do jedné vrstvy a nechat na teplém suchém místě. Při sušení nesmí zmoknout, je také vhodné je chodit čas od času zkontrolovat a vyhodit ty, které by přeci jen začaly chytat plíseň. Ořechy je ideální skladovat ještě ve skořápce, zavěsit v jutových či papírových pytlích tak, aby se do nich nedostali hlodavci.

Vyloupané ořechy se rychle kazí - kvůli tuku poměrně rychle žluknou. Dají se ale mrazit, zavařovat a tradičním způsobem je zalití do medu. Když ořechy člověk třídí, musí vyhodit i ty, které jsou chycené plísní jen trochu. Plíseň se totiž může při skladování přenést na zdravá jádra. Uvnitř plesnivějících ořechů vznikají aflatoxiny, které jsou nebezpečné zejména pro játra.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.