Osa zla sleduje a vyhodnocuje jednání globálního Západu v rámci války na Ukrajině, říká poradce prezidenta Pavla

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2024

Komentář: Podle premiéra Petra Fialy řada zemí sleduje, jak dopadne ruská agrese na Ukrajině. V případě, že by Rusko uspělo, bude to do jisté míry signál pro další velmoci a agresivní státy. I proto je podpora Kyjeva v globálním kontextu zásadní. Český premiér to řekl v rozhovoru pro Českou televizi po setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. Bez aktivní role Spojených států a jejich pomoci svět v bezpečí nebude, dodal Fiala. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala bývalého diplomata a takzvaného »přítele po boku prezidenta« Petra Koláře, jak na slova předsedy vlády nahlíží. Poukázal na takzvanou »osu zla«.

Nedávná návštěva sídla Ústřední zpravodajské služby (CIA) byla podle Fialy výrazem velmi kvalitní spolupráce českých zpravodajských služeb s těmi americkými.

Při setkání s ředitelem CIA Williamem Burnsem opakovaně zaznělo, že si této spolupráce velmi váží, jakož i role České republiky v bezpečnostní architektuře, sdělil to Fiala pro ČT. Poznamenal, že je rád, že návštěvy centrály CIA se zúčastnili i šéfové všech tří českých tajných služeb.

Redakci ŽivotvČesku.cz v rámci vyjádření předsedy vlády zajímalo, co si lze konkrétněji vybavit pod tím, že řada zemí sleduje, jak dopadne ruská agrese na Ukrajině. V kontextu toho poskytl komentář respektovaný bývalý diplomat Petr Kolář.

"Máme tady dnes naprosto zřetelnou osu zla - Moskva, Teherán, Pchjongjang a za »závorku« bych zařadil Čínskou lidovou republiku. Ta je světovou mocností, která velmi pečlivě hodnotí nejenom rusko-ukrajinský konflikt, ale také chování globálního Západu, speciálně Spojených států, a to jak v případě války na Ukrajině, tak i na Blízkém východě. A podle toho bude Čína a její spojenci velmi pečlivě vyhodnocovat své další kroky a plánovat je. Takže není pochyb, že to, co se odehrává na Ukrajině, má jasné konotace a souvislosti s tím, jak se bude vyvíjet bezpečnostní situace ve světě," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný exdiplomat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.