Osobní lockdown. Roman Prymula vysvětlil, v čem je účinný a jaké má parametry. Je výhodnější, říká

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 11. 2020

Aktuálně platí řada opatření, ve kterých se mnozí lidé ztrácejí a je omezen jejich život. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) by mohl do současných restrikcí přinést svěží vítr takzvaný osobní lockdown, díky němuž by se dalo rozvolňovat a přinesl by alespoň částečnou úlevu ekonomice. Pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví nastínil, co osobní lockdown přesně znamená a jaké má parametry.

"Je zřejmé, že velký lockdown je uzavření veškerých aktivit s výjimkou těch esenciálních, to znamená těch nezbytných, a to je věc, která je značně nákladná a není vítaná nikde. Proto se hovoří o tom, že výhodnější by byl osobní lockdown, což představuje chodit normálně do práce, na druhé straně straně zabývat se pouze esenciálními aktivitami, nakoupit si třeba, a vyhýbat se dalším kontaktům v maximální možné míře, jak to půjde," prozradil pro ŽivotvČesku.cz muž, který si hravě dokázal poradit s nástupem epidemie na jaře.

Před pár dny ministerstvo zdravotnictví v čele s novým šéfem rezortu Janem Blatným představilo nový systém PES, který řídí, jak se bude Česko měnit v souvislosti s opatřeními a počty pozitivně testovanými. Řada odborníků ho kritizuje, a to zejména kvůli tomu, že je to systém, který má řadu nedokonalostí.

Podle Prymuly je osobní lockdown efektivnější a přívětivější pro ekonomiku, která současnými opatřeními dostává lidově na frak.

"Osobní lockdow by měl mít identické parametry, jak jsou nastaveny ve velkých opatřeních. Potřebujeme opravdu udržet opatření tři až čtyři týdny, abychom se dostali na nižší hodnoty, to znamená minimálně by měl platit tři týdny. Znamenalo by to do určité míry tvrdší opatření, než je teď, přitom by se ale mohla některá opatření rozvolnit a mohlo by se chodit do běžných malých obchůdků, kde je riziko poměrně malé, ale opravdu tam jít nakoupit, co potřebuji, než se tam zdržovat desítky minut," popsal výhodu pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, jehož odbornost a kvality vyzdvihují i odborníci v zahraničí.

"V praxi to znamená možnost, jak se vyhnout plošným opatřením. Pokud by si osobní lockdown lidé opravdu vzali za svůj, tak by to fungovalo, na druhou stranu existuje riziko, že by ho lidé porušovali. A tím by ztrácel na efektivitě," dodal Roman Prymula, že takové opatření vyžaduje skutečně zodpovědné jednání ze strany lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.