Osobní trenérka popsala život s anorexií. Matka denně kontrolovala, jestli žije. Její návyky byly děsivé

Mhairi Stewart měla v nejhorším období anorexie BMI 12
Mhairi Stewart měla v nejhorším období anorexie BMI 12
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 3. 2021

Pro někoho může být váha něčím, co vyvolává strach a obavy. Kvůli tomu může vzniknout i porucha příjmu potravy, která bývá nebezpečnou hrozbou. Anorexie je jednou z nich a své zkušenosti s ní má Mhairi Stewartová (24), která propadla zákeřné nemoci a bojovala kvůli ní o život. Ale prokázala obrovskou mentální sílu a dokázala zastavit nekontrolované hubnutí a začít svoje tělo léčit tehdy, když už všichni ztráceli naděje.

První problémy s poruchou příjmu potravy se u mladé dívky objevily v období puberty, kdy měla pocit, že nemá nad ničím kontrolu a jediná věc, která jí připadala ovladatelná, bylo právě jídlo. "Kvůli každé spálené kalorii jsem byla paranoidní. Všude jsem chodila pěšky a v tělocvičně jsem trávila denně minimálně čtyři hodiny kardio cvičením, zvedáním činek a dalšími věci. Moje strava se skládala z 20 gramů ovesné kaše, proteinového koktejlu, jablka, vaječných bílků a salátu," popsala svoje začátky s anorexií Mhairi Stewartová, jak cituje britský Mirror.

Jenže její matka, se kterou v té době bydlela, nedokázala přehlédnout, že se s její dcerou děje dramatická změna, která ji ohrožuje na životě. Neušlo to ani její sestře. "Moje máma se každou noc tajně vkradla ke mně do pokoje, aby se ujistila, že jsem neumřela ve spánku a jsem v pořádku. To jen ukazuje na to, jak se tehdy bála," uvedla dívka, která si však dlouhou dobu nedokázala přiznat, že má velký problém, který může mít fatální následky.

Největší zhoršení přišlo, když Mhairi zemřel milovaný dědeček a v osobním životě řešila také vztahové problémy. Rodina se jí snažila všemožně pomoct, ale bez viditelného efektu. Nakonec dívka musela po kontrole u praktického lékaře, který zhodnotil její zdravotní stav jako kritický, být přijata do fakultní nemocnice ve West Endu ve skotském Glasgow s hrůzným BMI 12, jak informoval The Scottish Sun. Po měsíci hospitalizace podstoupila léčbu a díky odborné péči a vůli něco změnit, se jí podařilo dostat z nejhoršího.

"Začala jsem pracovat s osobním koučem, který mi pomáhal s řízením stravování, které mě dostalo na 55 kilogramů, což pro mě bylo opravdu těžké, protože se mi nelíbilo takhle vidět svoje tělo. Ale začala jsem rozpoznávat varovné signály a už jsem věděla, jak s těmi pocity zacházet," promluvila o své léčbě a návratu k normálnímu životu mladá žena, která se po zkušenostech s PPP rozhodla stát profesionální trenérkou a vše zlé, co prožila, využít k pomoci druhým a tím vlastně i sobě samé.

"Čekají vás vzestupy, ale i pády. Já měla těch svých opravdu dost, což je normální. Ale nebyla jsem na to sama, měla jsem podporu milovaných lidí a přátel. Není ostuda si říct o pomoc," dodala Mhairi Stewartová, která prokázala v nejtěžších chvílích života, kdy balancovala mezi životem a smrtí, obrovskou vůli a sílu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.