Ostrá slova z něj tryskala jako z fontány. Vít Rakušan vyjmenoval 8 důvodů, proč by Andrej Babiš neměl být znovu premiér

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2021

Necele dva týdny zbývají do voleb, ve kterých se rozhodne, kdo bude novým premiérem České republiky. V současnosti předvolební průzkumy dávají velké naděje stávajícímu předsedovu vlády Andreji Babišovi (67). Poslední průzkum agentury Kantar totiž favorizuje hnutí ANO s 24,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která by obdržela 23 procent. Třetí by byla koalice PirStan (Piráti a Starostové) s 20,5 procenty hlasů. Předseda STAN Vít Rakušan (42) v otázce, proč by Andrej Babiš neměl být znovu premiér, pokud by se mu po volbách podařilo sestavit vládu, vyjmenoval hned několik důvodů.

"Těch důvodů je milion. Ale, když budu konkrétní, tak proč by Andrej Babiš neměl být premiér, tak protože to byl premiér chaosu, byl to premiér zmaru, premiér zbytečně zemřelých lidí v covidu, premiér s trestním stíháním na krku, premiér s obrovitánským střetem zájmu, který je prostě prokázaný a jednoznačný, premiér bez vize, premiér rozdělené společnosti a hulvátství, premiér bez kompetencí," upřesnil Vít Rakušan jedním dechem pro ŽivotvČesku.cz nejméně osm důvodů, proč si neumí současného šéfa vládního kabinetu představit znovu řídit stát.

Do Sněmovny by se podle průzkumu dostalo hnutí předsedy Tomia Okamury (49) Svoboda a přímá demokracie (SPD) s počtem 11,5 procent a také komunisté, kterým by voliči dali 5 procent hlasů, které jsou hraniční pro vstup do Sněmovny. Současná koaliční vládní strana ČSSD by zůstala za dveřmi Sněmovny, do které by se nedostala ani Přísaha a Trikolóra Svobodní Soukromníci.

Podle předvolebních průzkumů z přelomu srpna a září 2021 mají nejvyšší podporu hnutí ANO, koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s volebním lídrem Petrem Fialou, koalice Piráti a Starostové (Piráti a STAN) s volebním lídrem Ivanem Bartošem a hnutí SPD, které ve všech průzkumech zaznamenává dostatečnou podporu pro vstup do Sněmovny (5 procent pro jednotlivé strany, resp. 8 procent pro dvoučlenné koalice a 11 procent pro vícečetné koalice). Nižší podporu, podle různých průzkumů nad nebo pod pětiprocentní hranicí, vykazují ČSSD, KSČM a hnutí Přísaha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.