Reklama:

Ostuda státu, říká manžel Heleny Vondráčkové, která svádí boj o svůj starobní důchod. Suma jí nejprve byla stanovena na 8 tisíc korun

Helena Vondráčková s manželem
Helena Vondráčková s manželem
Foto: Se svolením Heleny Vondráčkové / Foto s vědomím Františka Jiráska
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2023

Legenda české hudební scény Helena Vondráčková (75) svádí boj o svůj starobní důchod. Domnívá se, že jeho výše není v pořádku. O penzi zažádala v roce 2011. Když jí přišel dokument, v němž stálo, že si »zaslouží« 8 tisíc korun, myslela, že jde o krutý vtip. "Helča nejprve myslela, že si někdo popletl číslice, ale ukázalo se, že nikoliv," uvedl pro ŽivotvČesku.cz manžel zpěvačky Martin Michal.

Reklama:

Umělkyně po zjištění, že má s nadsázkou řečeno »skoro« nejnižší důchod v ČR, podala dovolání. "Částka poté byla zvýšena na 13 tisíc korun," uvedla pro slovenský deník PLUS 7 DNÍ, který s informací přišel jako první.

Reklama:

Za roky své úctyhodné kariéry zpěvačka do státní kasy »nalila« miliony korun, před rokem 1989 získala titul zasloužilá umělkyně. Věc by neřešila, ale vnímá ji jako nespravedlivou a v principu nefér. "Jde především o princip. Na radu právníka jsme to postoupili k soudu. Zaskočilo mě to i pobavilo. Za celá ta léta 13 tisíc korun? V době, kdy jsem byla za socialismu pod agenturou Pragokoncert, mi přidělili honorář třetí, tehdy nejvyšší skupiny devět set korun. V zahraničí jsem státu vydělávala spoustu valut, protože jsme z výdělků museli předávat obrovské provize. Dnes jako by to neexistovalo," upřesnila zpěvačka pro periodikum, proč se rozhodla věc řešit.

Pro ŽivotvČesku.cz manžel královny české pop-music přiblížil, že jeho osudová žena požádala, aby jí úřad práce vysvětlil, co stojí za tím, že její důchod neodpovídá odvedeným částkám. "Až do devadesátých let pracovala pod Pragokoncertem, což se ví. Úřad přišel s tím, že na to chybí podklady. Zmizely," popsal na dotaz redakce. "Tohle je ostuda, která se může stát opravdu asi jen tady," zdůraznil.

I kdyby zpěvačka chtěla prokázat, že spadala pod agenturu, která jako jediná za socialismu zastřešovala umělce, není to možné. "Můj bývalý manžel byl klasický pořádný Němec, takže když jsme jednou dělali velký úklid, prohlásil, že žádné staré smlouvy už nebudeme potřebovat a skartoval je. Teď by se věru hodily," upřesnila Helena Vondráčková pro slovenský deník s tím, že úřadu práce nestačily důkazy v podobě plakátů, fotografií a koncertních programů, které si uchovala. Nepomohlo ani svědectví někdejšího prvního náměstka ředitele Pragokoncertu - devadesátiletého Josefa Posejpala, sdělila.

"Helča se obrátila na »sociálku«, která zhruba dva roky mlčí. Teď je věc, protože takový přístup je úplně mimo realitu, u soudu. Je to ostuda státu. A co je na tom nejsmutnější, že tohle se neděje jenom nám," dodal manžel umělkyně pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jeho manželka celý pracovní život řádně odváděla všechny platby na sociální a zdravotní pojištění.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: