Otázka, kterou řeší Česko: Co přesně stojí za tím, že Terezu Hlůškovou pákistánský soud zprostil obžaloby? Zeptali jsme se

Češka Tereza H.
Češka Tereza H.
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2021

Případ pětadvacetileté Češky Terezy Hlůškové, která byla v Pákistánu v roce 2019 za pašování heroinu odsouzena k téměř devíti letům ve vězení, dospěl do překvapivého finále. Podle tvrzení jejího advokáta kvůli procesním chybám byla zproštěna obžaloby. Objevily se názory, že na propuštění pohledné ženy měla zájem pákistánská vláda v čele s premiérem Imranem Chánem (69). Ale i jiné spekulace. Česká novinářka Tereza Engelová, která případ detailně sleduje, pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že věří verzi právního zástupce Češky. "Propojování Pákistánu se Západem přes odsouzenou pašeračku mi nedává smysl," řekla novinářka pro ŽivotvČesku.cz. Teprve v pátek bude ale znám oficiální důvod zproštění obžaloby.

Vězněná Češka Tereza Hlůšková byla zadržena v lednu 2018. Stalo se tak po zavazadlové kontrole na mezinárodním letišti v Láhauru, kde v jejím kufru celníci objevili téměř devět kilogramů heroinu. V březnu 2019 byla mladá Češka odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k peněžité pokutě. V dubnu téhož roku se proti verdiktu odvolala a soud jí nyní podle jejího právníka dal za pravdu.

Od začátku případu se objevovaly spekulace, že pákistánský režim se pokusí mladou Češku politicky využít. Navíc díky svému výraznému vzezření se do jisté míry stala miláčkem pákistánských médií. V premiérském křesle sedí bývalý hráč kriketu Imran Chán, který se netajil tím, že chce zemi více otevřít Západu.

Imran Chán na sebe upozornil mimo jiné svatbou s Jemimou Goldsmithovou, která pocházela z bohaté evropské rodiny. Ostře sledovaný pár se v roce 2004 rozvedl, ale to neznamenalo, že pro premiéra skončilo okouzlení západním stylem života. Před dvěma lety se mezi znalci pákistánských poměrů začalo spekulovat, že Tereza Hlůšková bude propuštěna na svobodu, protože pákistánská vláda nebude mít zájem na tom, aby si odseděla celý trest.

Ovšem co je přesným důvodem osvobozujícího verdiktu soudu, není v tuto chvíli oficiálně jasné. Jedinou informaci poskytl advokát Češky exkluzivně pro portál HlídacíPes.org, který se s ním spojil. Podle právníka Saif ul Malúka došlo k procesním pochybením. "Zákon vyžaduje velmi jasné důkazy o pašování drog. Důkazy v tomto případě nebyly přesně v souladu s tím, co pákistánské zákony vyžadují," uvedl pro web advokát Češky.

Redakce ŽivotvČesku.cz v této souvislosti oslovila českou novinářku Terezu Engelovou, která se případu detailně věnuje. Ta je přesvědčená, že realitě odpovídá zdůvodnění právního zástupce - tedy že Tereza H. se brzy dostane na svobodu kvůli procesním chybám. Že by do celé záležitosti zasahovala pákistánská vláda, česká novinářka odmítá.

"Nemyslím si, že do těch událostí by byla zapojena pákistánská vláda a premiér Imran Chán. Byla jsem v kontaktu také s ambasádou a myslím si, že by tuto možnost nějak naznačili. Také si nemyslím, že propojování Pákistánu se Západem by probíhalo přes odsouzenou pašeračku, to mi nedává smysl. Jsem si jistá tím, že ke zproštění obžaloby došlo opravdu kvůli procesním chybám. Jsou lidé, kteří mají pocit, že za tím propuštěním musí být něco víc, ale já se přikláním k tomu, že za tím nic víc není, že šlo opravdu o práci advokáta Saifa ul Malúka, který upozornil na procesní chyby," řekla Tereza Engelová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle novinářky odvedl právník vynikající práci, když upozornil na řadu nedostatků. Policii mimo jiné vytknul, že člověk, který Terezu H. na letišti zatýkal, nebyl ten samý, kdo následně zabavený heroin předal na celní správu. Češka tak nedostala milost, ale pákistánské soudy ji podle jejího advokáta zprostily obžaloby v plném rozsahu kvůli nekvalitní práci vyšetřovatelů.

Tereza Engelová je přesvědčena, že vězněná Češka má mizivou šanci na to, že by pákistánská strana přistoupila na vyplacení odškodného. "Nemyslím si, že má šanci na odškodné, protože právní proces probíhá a ty principy nejsou stejné jako na Západě. Ale přesně to nevím a budu to ještě zjišťovat," dodala Tereza Engelová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Evy Davidové se do Česka oficiální cestou verdikt a zdůvodnění soudu dostane nejdříve na konci týdne. "Budeme to vědět až dostaneme písemný rozsudek, a to nejdříve v pátek. Ten v tuto chvíli nemáme a podle právního zástupce Češky jde o nedostatek důkazů. Konkrétní můžeme být ale až z rozsudku v písemné formě," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí s tím, že rozsudek v papírové podobě bude v otázce, co přesně stojí za osvobozujícím verdiktem Češky, oficiálním zdůvodněním.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.