Otevírají se zahrádky restaurací. Pokuty pro netestované hosty mohou být opravdu vysoké, říká advokátka

Restaurace - ilustrační foto
Restaurace – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2021

Od pondělí 17. května se otevírají zahrádky u restaurací. Povinnost chránit zdraví své i okolí, mají hosté, kteří se musí prokázat buď testem, nebo potvrzením o očkování. Třetí variantou je potvrzení, že nemoc covid-19 již prodělali. Advokátka Daniela Kovářová říká, že výši pokut pro nezodpovědné hosty budou lidé znát, až skončí přestupková řízení. "Pokuty mohou plynout z pandemického zákona," uvedla advokátka pro ŽivotvČesku.cz.

Původně ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s hygienou plánovalo, že za hosty ponese odpovědnost provozovatel zahrádky. V pátek ale vláda oznámila, že hostinští, číšníci a servírky nemají povinnost zjišťovat zdravotní stav svých hostů - zodpovědnost za dodržování mimořádného opatření leží přímo na hostech. Dodržování opatření tak bude kontrolovat policie a hygiena.

Podle advokátky a bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové není jasné, jak vysoká pokuta pro hosty, kteří opatření nebudou respektovat, může padnout. Pokud by pokuty vycházely z pandemického zákona, budou opravdu vysoké.

"Pokuty mohou plynout z pandemického zákona. Není na to speciální skutková podstata přestupku, takže by se dalo odvozovat, že sankce vyplývají z pandemického zákona. Jedná se o přestupek proti povinnosti obecně stanovené mimořádným opatřením," řekla advokátka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že podle pandemického zákona by pokuty byly velmi vysoké. Otázkou je, jak se bude dařit neotestovanému (ale zdravému) člověku prokázat, že se vůči společnosti dopustil ohrožujícího činu.

"Jako advokát bych měla poměrně slušně nabito a umím si představit řadu účinné obrany. Posuzovala by se například společenská nebezpečnost pod širým nebem. Bude se postupovat případ od případu, přestupkové řízení má řadu procesních záludností, bude otázkou, jak k tomu budou správní orgány přistupovat. Na konkrétní postup si počkáme," dodala pro ŽivotvČesku.cz Daniela Kovářová, která si myslí, že až praxe ukáže skutečnou výši pokut.

Od pondělí 17. května na zahrádku může přijít ten, kdo byl očkován, nemoc covid-19 už prodělal a nebo je otestovaný. Zodpovědnost mají hosté, kteří musí případné kontrole ze strany hygieny a policie doložit, že na zahrádce jsou oprávněně.

Advokátka Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz popsala, že člověk by se před návštěvou zahrádky měl vybavit čestným prohlášením. "Podepíše se, sdělí adresu, čestně prohlásí, že absolvoval test na covid-19 s negativním výsledkem, sdělí datum testu a datum návštěvy na zahrádce," popsala pro ŽivotvČesku.cz Daniela Kovářová, jak by mělo obyčejné čestné prohlášení vypadat. "Místo čestného prohlášení lze kontrole ukázat potvrzení o výsledku testu, doklad o očkování či doklad o prodělané nemoci," dodala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.