Otevření kadeřnictví mělo počkat. Jaroslav Flegr popsal závažné následky předčasného rozvolnění služeb

Kadeřnictví - Ilustrační snímek
Kadeřnictví – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2021

Epidemická situace v Česku se zlepšuje a čísla nakažených den ode dne klesají. Vláda se rozhodla už v dubnu k prvnímu rozvolnění, které pokračuje od pondělí 3. května. Kromě návratu některých žáků do lavic se přidává také otevření služeb jako například kadeřnictví. Lidé rozhodnutí vlády uvolnit opatření kvitují, ale stále vyvstává otázka, zda není řešení rozvolnění stále předčasné a nemůže dojít znovu k propuknutí epidemie koronaviru. Profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr (63) je názoru, že se s rozvolněním mělo ještě počkat. "Teď jsme doklesali nejníž, jak jsme mohli a tím, že jsme rozvolnili, to odteď bude zase stoupat. Myslím si, že počty nakažených jsou takové, že je hygiena nestihne vytrasovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Čísla nakažených klesají a v neděli 2. května bylo pouze 504 potvrzených případů s covidem, což je nejméně od začátku loňského září. V nemocnici leží 2 449 pacientů kvůli koronaviru a smutné číslo 29 343 poukazuje na počet zemřelých. V Česku probíhá od prosince očkování a dosud dostalo vakcínu 3 201 770 osob, jak udávají data ministerstva zdravotnictví.

Od pondělí 3. května dochází k dalšímu rozvolnění vládních opatření, mezi které patří například také otevření kadeřnictví. Podle slov uznávaného vědce jde o krok, který byl předčasný a může předznamenat negativní vývoj epidemie do budoucna.

"Určitě se s rozvolněním služeb jako kadeřnictví mělo počkat. Teď jsme doklesali asi nejníž a odteď budou čísla kvůli rozvolnění zase stoupat. I tyto počty jsou však příliš vysoké na to, aby je hygiena stíhala vytrasovat. Čeká nás další vlna epidemie a tím pádem i další lockdown. Před prázdninami a během nich to bude velmi nepříjemné a také nebezpečné - nedopřeje nám to šanci bojovat s novými nebezpečnými mutanty, které nám sem budou přivážet cestovatelé ze zahraničí," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že k dosažení bezpečného stavu v zemi a k vyhnutí se páté vlně mohlo stačit odložit rozvolnění o dva týdny.

"Za dva týdny jsme se mohli dostat na hodnoty, které už by se daly vytrasovat a mohli jsme rozvolnit bezpečně a natrvalo. Myslím si, že návrat epidemie je prakticky jistý. Možná bude během páté vlny umírat méně lidí, protože nejohroženější skupiny jsou alespoň částečně proočkované. Ale my necháme opět epidemii sílit tak dlouho, než se nám zaplní nemocnice. Opět se přestane poskytovat odkladná a preventivní péče. Mnoho lidí kvůli tomu zase zemře a statisíce dalších si odnesou zdravotní následky na celý život. A protiepidemická opatření nám budou další měsíce zbytečně otravovat život a škrtit ekonomiku," zhodnotil situaci pro ŽivotvČesku.cz renomovaný vědec, který se desetiletí zabývá evoluční biologií a parazitologií.

"Zcela zásadní je pořádné testování ve školách a v zaměstnání a při jakýchkoli hromadných akcích. To neznamená testování jednou týdně pomocí antigenního testu. Buď třikrát týdně antigenní test, nebo jednou týdně PCR test. Na virus by totiž platilo kromě lockdownu i masivní preventivní PCR testování. To však vláda a ministerstvo zdravotnictví z velmi podezřelých důvodů nechce umožnit. Uměle drží preventivní PCR testování mezi zdravotními úkony. V důsledku toho je počet prováděných testů asi dvacetkrát menší, než jaký by mohl být, kdyby mohla testovat i nezdravotnická zařízení – tak jako v případě antigenních testů. A testy jsou v důsledku uměle vytvořeného monopolu zdravotnických laboratoří také asi pětkrát dražší, než by odpovídalo nákladům. Antigenní testy ukážou jen to, zda bude člověk v následujících dvou hodinách vysoce infekční a hodí se proto třeba k testování klientů u vstupu do kadeřnictví. A tam by, bůh ví proč, mělo stačit potvrzení o testu staré 72 hodin. To už je vrchol absurdity. Čili prakticky bezcenné potvrzení o provedeném testu. Naše vláda se začíná chovat jakž takž rozumně, až když vyčerpá úplně všechny ostatní možnosti a k tomu ještě kapacity nemocnic," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.