Pan Pavel se sice omluvil, ale k tomu musím říct, že všichni máme socialistickou minulost. Havel by spokojený nebyl, říká Marta Kubišová

Václav Havel a Marta Kubišová
Václav Havel a Marta Kubišová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2023

Významným symbolem demonstrací po 17. listopadu 1989 se stala i píseň Modlitba pro Martu, kterou z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí v Praze zazpívala Marta Kubišová (80) 21. listopadu. Pro ŽivotvČesku.cz legendární umělkyně a blízká přítelkyně Václava Havla (†75) uvedla, že v rámci současné prezidentské volby nelze koukat do minulosti, protože omlouvat by se muselo hodně lidí, pokud jde o omluvu kandidáta Petra Pavla (61). Jejím pohledem pak zmíněný první prezident České republiky by byl nespokojený s tím, co se nejen ve společnosti, ale i v politice děje.

Václav Havel byl významnou osobností umělecké a následně zejména politické scény. Byl devátým a posledním prezidentem Československa (1989–1992) a po vzniku samostatné České republiky 1. ledna 1993 se stal jejím prvním prezidentem. Funkci opustil v únoru 2003, kdy ho v ní nahradil Václav Klaus (81).

"Na Václava Havla myslím od prvního dne, co mezi námi není. Ale když je teď volba prezidenta, tak na něj vzpomínám více. Říkala jsem si, když se ptáte, že kdyby tady byl, tak mu moc velkou radost neuděláme," uvedla pro ŽivotvČesku.cz legendární Marta Kubišová v rámci dotazu, zda by jejím pohledem byl Václav Havel spokojený s tím, co se v české společnosti a české politice děje.

Zastala se Petra Pavla

Prezidentský kandidát Petr Pavel se na konci listopadu omluvil za vlastnoručně psaný životopis z roku 1987, ve kterém mimo jiné líčil, jak jeho názor na srpnovou okupaci formovali »přátelé ze Sovětského svazu«. Omluvu zveřejnil portál MF DNES. "Životopis jsem psal jako mladý voják, který politiku a režim bral jako danou věc a nutné zlo… Byla to chyba, kterou už nezměním. Invazi z roku 1968 samozřejmě odsuzuji," uznal. Marta Kubišová se generála v rámci jeho přiznání chyby zastala.

"Pan Pavel se sice omluvil, ale k tomu musím říct, že všichni máme socialistickou minulost, když to tak člověk vezme. Já mám »socialistické« školy... Museli bychom se tady rozpůlit - na mladou generaci a na ty, kdo zkrátka v socialismu žili. To nejde," zdůraznila několikanásobná vítězka ankety Zlatý slavík a signatářka Charty 77.

Druhé kolo

První volební kolo před týdnem vyhrál Pavel se ziskem zhruba dvou milionů hlasů a těsným náskokem před Babišem, který dostal přibližně o 23.000 hlasů méně. Česko bude za týden znát jméno nového prezidenta. Výsledek jejich závěrečného duelu bude znám v sobotu 28. ledna odpoledne. Marta Kubišová má ohledně druhého kola jasno.

"My jsme to s dcerou měly celkem jednoduché. Chtěla jsem původně volit Miroslavu Němcovou, když jsem se dozvěděla, že nebude kandidovat, tak jsem se rozhodla pro Petra Pavla. Dcera sama od sebe řekla, že bude volit paní Nerudovou," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Marta Kubišová s tím, že v rámci druhého kola nebude nic měnit.

"V současnosti to nejde brát tak, kdo byl a nebyl ve straně, je potřeba to brát tak, jak se kdo chová a jak mluví, to je dnes zřejmé, rozdíl v tom je, pokud jde o oba kandidáty. Oba vzešli ze stejného prostředí, ale rozdíl je znát," dodala pro ŽivotvČesku.cz národem milovaná umělkyně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.