Reklama:

Paroubek vzkazuje ostře na Hrad: Na předávání státních vyznamenání a chlebíčky vám kašlu, když jste nepozvali mou manželku

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2023

Ceremoniál předávání státních vyznamenání při příležitosti svátku 28. října bude odpovídat dosavadním zvyklostem, nejsou v plánu žádné zásadní změny programu. Očekává se účast 700 hostů ve Vladislavském sále, dalších 2000 ve Španělském sále, uvedl to Karel Čapek z odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky. Prezident Petr Pavel bude letos vyznamenání udělovat poprvé. Mezi pozvanými je i bývalý premiér Jiří Paroubek, který ale nepřijde. Jeho slovy jako trapné vnímá, že jeho manželka Gabriela, s níž se před pár týdny oženil, na ceremoniál nebyla pozvána. "Pozvali ji jen na recepci po ceremoniálu, to by znamenalo, že by se tam šla jen najíst. Přijde mi to trapné, na tohle se jim člověk leda může vykašlat. Nepůjdeme tam," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se ho to dotklo.

Reklama:

"Pozvánky již byly odeslány, očekáváme účast asi 700 hostů ve Vladislavském sále a přibližně 2000 ve Španělském sále," uvedl odbor komunikace. Osloveni podle něj byli politici, členové bezpečnostních složek a armády, členové diplomatických sborů, justice, veřejných vysokých škol, církevních institucí nebo veřejného života. "Zda pozvání přijmou, je na jejich rozhodnutí," uvedl odbor. Po předávání vyznamenání se uskuteční recepce ve Španělském sále a přilehlých prostorách.

Pavel dostal podle odboru komunikace stovky návrhů na vyznamenání mnoha osobností, ze kterých bude prezident čerpat i v dalších letech. "Kolik oceněných bude a jaké konkrétní osobnosti se prezident Pavel rozhodl vyznamenat, nebudeme do slavnostního ceremoniálu zveřejňovat," uvedl odbor.

Reklama:

Paroubek se rozhodl, že své místo během ceremoniálu neobsadí, nepůjde ani »na chlebíčky« po něm. "Na to předávání vyznamenání pozvali jen mě, nikoliv Gábinu, kterou pozvali jen na recepci. To mi přijde trapné. Když vidím ksichty, které tam zvou, které na rozdíl od bývalého premiéra nikdy nic pro stát neudělaly, tak to beru jako urážku. Abychom tam přijeli spolu s manželkou a ona tam někde buď »swingovala« hodinu před Španělským sálem, nebo mrzla v autě, to je trapné. Na tohle se jim můžu vykašlat, je to nedůstojné," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Paroubek svůj odmítavý postoj, kdy by se po ceremonii potkal s manželkou až na následné recepci, kam naopak pozvána byla. "Chlebíčky si můžeme udělat doma," doplnil Paroubek pro ŽivotvČesku.cz.

Jednasedmdesátiletý bývalý předseda sociálních demokratů a expremiér se ohledně vstupu do již třetího manželství rozhodoval delší čas. Nakonec do něj vstoupil na konci září ve Vraném nad Vltavou, a to v okruhu nejbližších přátel. "Gábina je bývalá poslankyně a dnes státní úřednice. Nepozvat ji tedy jako manželku bývalého premiéra ČR na ceremoniál předávání státních vyznamenání beru jako velmi nevhodné," dodal bývalý vysoce postavený politik pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident může udělovat státní vyznamenání v takzvané řádové dny, které jsou 1. ledna a 28. října. Většinou se k tomu využívá říjnový státní svátek, kdy se tradičně koná ceremonie na Pražském hradě. Pavlův předchůdce ve funkci Miloš Zeman za svá dvě pětiletá funkční období vyznamenal téměř 400 osobností. Dosud nejvíc vyznamenaných 28. října bylo v roce 1998, kdy Václav Havel u příležitosti 80 let vzniku Československa ocenil téměř 90 lidí.

Státní vyznamenání v současné podobě byla ustanovena zákonem z roku 1994. Prezidenti mohou udělit či propůjčit Řád Bílého lva, Řád T. G. Masaryka a medaile Za zásluhy a Za hrdinství. Čeští občané mohou vyznamenání dostat 1. ledna a 28. října, cizinci kdykoli.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: