Exministr vnitra Ivan Langer popsal budoucnost Evropy: Zelená bude hnědá, pochody hladových ulicemi, potentáti v Bruselu se budou divit

Ivan Langer
Ivan Langer
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2023

Komentář: Projekt, který je dlouhodobě neudržitelný, protože je nejen neufinancovatelný, ale významně poškozuje hospodářské i sociální zájmy Evropy a jejích obyvatel - tak vnímá bývalý šéf resortu vnitra a dnes už bývalý politický bard Ivan Langer (ODS) takzvaný Green Deal. Redakce ŽivotvČesku.cz se ho dotázala, jak vnímá budoucnost Evropy a její směřování s ohledem na současné dění v geopolitickém pohledu. Z jeho slov vyplynulo, že to, kam se evropské společenství řízené chaosem řítí, nebude mít příjemný náraz.

Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) je projekt, který dlouhodobě prosazuje Evropská komise a považuje ho za své »umělecké dílo«. Jeho cílem je úplná dekarbonizace Evropy do roku 2050, respektive její uhlíková neutralita.

Green Deal byl v červnu 2021 včleněn do takzvaného Klimatického zákona, jehož prováděcí předpis »Fit for 55« má za úkol snížit produkci skleníkových plynů v Evropě do roku 2030 o 55 procent vůči roku 1990.

Ivan Langer je přesvědčen, že Green Deal je projektem, který nic převratného a v globálním měřítku užitečného nepřinese, ale vede Evropu do vážných hospodářských a sociálních problémů a zásadním způsobem do budoucna negativně ovlivní život jejích obyvatel.

"EU pod vedením Evropské komise a šílenců v europarlamentu páchá sebevraždu a mění Evropu v bezvýznamný poloostrov euroasijského kontinentu. Green Deal se změní až v momentě, kdy pochody sytých v ulicích vystřídají pochody hladových. Nebude to změna k lepšímu, zelenou vystřídá hnědá. Tím chci říct, že je to cesta do kolektivní chudoby, která jen otevírá prostor pro radikalizaci nálad ve společnosti. Pak se budou potentáti v Bruselu divit, proč nám tam »vyroste« Jean-Marie Le Pen (francouzská pravicově-nacionalistická politička), proč AfD v Německu (pravicová až krajně pravicová politická strana) je tak silná, proč Svobodná strana Rakouska (FPÖ je stranou s prvky národního konzervatismu) má čím dál vyšší podporu, proč u nás Tomio Okamura má takovou podporu, a mohl bych pokračovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Langer.

Pro předsedkyni EK Ursulu von der Leyenovou je Green Deal prioritou od jejího nástupu do funkce v roce 2019. Dohoda se týká přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií, jejímž základem je sada klimatických norem. Dalším krokem Evropské komise má být otevření diskuse o snížení emisí skleníkových plynů do roku 2040. Ten by měla EK představit v první polovině příštího roku.

Vědci i ekologové se většinově shodují, že příčinou klimatické změny je činnost člověka. Skleníkové plyny se podle nich přidávají do atmosféry mimo jiné spalováním uhlí, ropy a zemního plynu, čímž se mění její složení. Poukazují na to, že klima se na planetě měnilo vždy, ale současná klimatická změna se od těch předešlých liší svou rychlostí.

Skleníkové plyny podle spolku The Blue Academy na Zemi významně pomáhají udržovat přijatelné teploty, vznikají spíše nezávisle na lidském působení, jako výsledek aktivity moří a oceánů, z půdy a dalších zdrojů. Přestože je prokázaný růst produkce skleníkových plynů člověkem, roste podle zástupců spolku i schopnost přírody tyto plyny eliminovat. Snížení produkce emisí v Evropě je podle spolku z globálního hlediska zanedbatelné. Spolek mimo jiné kritizuje emisní povolenky, podle zástupců přispívají k celoevropské inflaci, prodražují většinu evropských produktů a tím snižují jejich konkurenceschopnost ve světě. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.