Pašeračku Terezu Hlůškovou dnes čeká odvolací soud. Právník popsal její šance na návrat do Česka

Češka Tereza H.
Češka Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2021

Pašeračka Tereza Hlůšková (24), známá také jako Tereza H., byla na letišti v Pákistánu už před více než třemi lety zadržena poté, co celníci v jejím kufru našli téměř 10 kilogramů heroinu. Za pašování ji soud potrestal 8 lety a 8 měsíci ve vězení v Láhauru, už dnes ale mladou Češku čeká odvolací soud a ona neztrácí naději, že se brzy dostane domů. Podle právníka ale spíš doufá zbytečně. "Já si myslím, že pokud ji soud odsoudil na tolik let do vězení, tak ji viny pravděpodobně nezprostí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Černý. Později byl odvolací soud ale navíc zrušen.

Už ve čtvrtek se Tereza Hlůšková dočká odvolacího soudu, na který čekala dlouhé měsíce. Tvrdí, že je nevinná, a je rozhodnutá o tom přesvědčit i soudce. Na pomoc si navíc už před časem přizvala nového právníka, ten původní totiž nebyl schopný dosáhnout ani rozhodnutí o odvolání. Mladá pašeračka doufá, že vězení již brzy opustí a vrátí se domů.

"Tereza si zabalila věci a rozloučila se se svými spoluvězeňkyněmi. Doufá, že se brzy dostane domů," řekl deníku Blesk pákistánský novinář Alí Aršád. Ten rovněž informoval, že nový právník je v drogových případech ostříleným znalcem. Renomovaný český právník Jan Černý si ovšem myslí, že šance na návrat Hlůškové domů jsou minimální, pokud vůbec existují.

"Já si myslím, že pokud ji soud odsoudil na tolik let do vězení, tak ji viny pravděpodobně nezprostí. Kromě toho jsem přesvědčený, že právní systém v Pákistánu je obdobný jako ve většině zemí - to znamená, že odvolací soud ji nemůže úplně zprostit a může maximálně vrátit rozsudek soudu prvního stupně. V nějaké zproštění obžaloby nedoufám, myslím si, že k němu nedojde," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Černý.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je s Terezou Hlůškovou v kontaktu přes zastupitelský úřad, který jí zprostředkovává korespondenci a poskytuje konzulární pomoc. Ani v rezortu Jakuba Kulhánka ovšem neměli informace o tom, že by mohlo dojít ke zproštění viny. "Co se týče případné amnestie, nemáme žádné informace o tom, že by tato varianta byla na stole," řekla už dříve pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Zuzana Štíchová.

Lidé, kteří rádi chodí na houby a nebo například venčí svého psa v parku, často řeší, jak předcházet setkání s klíšťaty. "Letos jim počasí opravdu svědčí. Jejich aktivita je nyní na vrcholu," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Kdo nechce sáhnout v obchodě po chemii, může si podle houbařů připravit výluh z vlaštovičníku. "Pozor ale na alkaloidy i kyseliny v rostlině. Vlaštovičník je opravdu silný," upozornila pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová.

Snížení trestu je reálnou možností, nyní ale vše záleží na šikovnosti nového právníka. "Na snížení si myslím, že budou mít vliv okolnosti. Záleží na obhajobě, jakým způsobem tu dívku hájí, protože soud určitě nepřihlíží pouze k tomu, kolik heroinu bylo pašováno, ale i k okolnostem. Jsou okolnosti, za kterých ona pašovala, mohli ji nutit, mohla být v nějaké tísnivé situaci a podobně. Tyto věci také hrají roli, nejen to, kolik kilogramů drog pašovala," dodal právník Jan Černý pro ŽivotvČesku.cz.

Čtvrteční události následně vzaly Tereze vítr z plachet, aniž by soud vyslechl ji či jejího obhájce. Stání totiž bylo podle informací Blesku na poslední chvíli zrušeno, soudci, kteří měli být přítomni, jsou prý příliš zaneprázdněni. Nové datum odvolacího soudu nebylo určeno.

Osud Češky uvězněné v láhaurském vězení Kot Lakhpat zůstává i nadále v rukou pákistánských...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.