Penzisté zvýšení důchodu o 360 korun ani nepoznají, ale je to lepší než drátem do oka, říká ekonomický expert

Důchody - Ilustrační snímek
Důchody – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 15. 9. 2023

Inflace stále pádí, narostly ceny potravin, bydlení i energií. Pro důchodce, zvláště když žijí sami, nepříjemná situace. Zvýšení penzí o 360 korun od ledna tak mnozí senioři kvůli drahotě vlastně ani reálně nepoznají, jak pro ŽivotvČesku.cz poznamenal hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna zvýší všem stejně o 360 korun. O tuto částku vzroste solidární pevná část důchodu. Nařízení o pravidelné valorizaci schválila v polovině týdne vláda. 

Důchody jsou letošním ožehavým tématem. A vrcholově politickým, vždyť pře o změny penzí zaměstnala i prezidenta Petra Pavla a vyvolala následnou první vádu s kabinetem Petra Fialy. To když prezident pozdním podpisem příslušného zákona dal lidem měsíc navíc k podání žádosti o předčasný důchod.

Výbušná je i otázka pravidelné valorizace penzí. Vládou oznámené zvýšení důchodů od ledna 2024 o 360 korun vyvolalo nespokojené mručení. Bývalý prezident Miloš Zeman částku označil pro ŽivotvČesku.cz za almužnu, reálná životní úroveň penzistů podle něj klesá.

Ekonom Pikora ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz tak přísný nebyl. Podotkl ovšem, že zvýšení důchodu o 360 korun seniorům příliš nepomůže, prostě se ztratí ve vyšších platbách. "Je to lepší než drátem do oka. Penzista ale takové zvýšení vlastně ani reálně nepozná," uvedl Pikora. 

Ocenit lze, že valorizace penzí probíhá pravidelně. Ze strany vlády ale podle ekonoma Pikory nejde o výraz dobroty, ale o splnění úkolu. "Vnímám to jako povinnost, ne jako dobrý krok vlády, který to byla povinna udělat," odkázal ekonom na zákonnou úpravu valorizace důchodů.

Podle údajů ministerstva práce by se průměrný starobní důchod měl v lednu dostat nad 20.600 korun. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden řekl, že přidání zvedne příští rok výdaje na důchody o 12,3 miliardy korun. Celkem by do penzí podle návrhu rozpočtu na příští rok mělo putovat 706,2 miliardy korun.

Starobní penze od České správy sociálního zabezpečení pobírá 2,36 milionu lidí a invalidní a pozůstalostní důchody dalších 479.000. Průměrný starobní důchod činil na konci června 20.233 korun. Několik desítek tisíc penzí vyplácejí pak ještě systémy resortů obrany, spravedlnosti a vnitra. Jejich průměrné starobní důchody jsou o několik tisíc vyšší.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.