PES v 5. stupni: Začala třetí vlna epidemie. U nás jsme ji propojili s druhou, říká odborník Jaroslav Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 12. 2020

V pátek se protiepidemický systém PES dostal do stupně pět, což by znamenalo, že Česku opět hrozí lockdown. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) uvedl, že přechod do 5. stupně zváží, pokud se situace nezlepší. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62) aktuálně Česko vstupuje do třetí vlny epidemie. "Ta se rozjíždí ve většině Evropy," upřesnil profesor.

Aktuálně je reprodukční číslo R na hodnotě 1,22. Příští týden tak bude dynamika šíření viru narůstat. Problémem jsou zejména vysoká čísla nakažených seniorů. Skóre systému ministerstva zdravotnictví PES se v pátek zvýšilo na hodnotu 76, což odpovídá stupni pět, ve kterém jsou zavřené školy, služby a povolen je jen nákup nutných věcí.

"Třetí vlna začíná téměř v celé Evropě. Počty infekcí nám v Evropě klesaly, takže opatření byla ve většině zemí relativně dostatečná. V momentě, kdy se ochladilo, tak však stačit přestala a počty infikovaných začaly stoupat. U nás jsme to přiživili tím, že jsme poměrně masivně rozvolnili. Tím pádem jsme znovu oživili opadající druhou vlnu, která se spojila s tou novou, třetí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Odborník, který už na jaře predikoval chování viru během léta, nástup podzimní vlny při návratu dětí do škol, i příchod třetí vlny s příchodem zimy (ale také absenci letošní vlny chřipky a příchod virulentnějších kmenů koronaviru během kulminace epidemie), dále vysvětlil, co se stalo, že viru se tak dobře daří při nízkých teplotách.

"Respirační viry jsou infekčnější za nízkých teplot. Je to dané zejména tím, že v chladnějším počasí se držíme více v místnostech a tím pádem jsme mnohem delší dobu ve styku s vyšší koncentrací infekčních stádií virů. Navíc, když si v budově zahřejeme venkovní vzduch na pokojovou teplotu, tak ho zároveň vysušíme. Je proto důležité v místnostech nepřetápět a udržovat v nich relativní vlhkost nad 40 %. V suchu se přemění kapénky na aerosol a ten se může držet třeba desetkrát déle ve vzduchu než kapénky, které spadnou poměrně rychle na zem, kde už neškodí. Aerosol přetrvává v místnosti déle a šíří se od infikované osoby na delší vzdálenost," upřesnil Jaroslav Flegr a pokračoval: "To je hlavní důvod, proč je každoročně chřipková sezóna. Zkrátka, kterákoli respirační nemoc je v zimě mnohem infekčnější," dodal uznávaný odborník, který v září marně volal po zavedení distanční výuky od druhých stupňů základních škol výše a po zákazu hromadných akcí, aby se epidemie nedostala mimo kontrolu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.