PES »vrčí« na pětce. V Česku je třetí den na nejvyšším, pátém stupni. V pondělí rozhodne vláda

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com / MZČR.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 12. 2020

Rizikový index protiepidemického systému PES je v Česku třetí den na nejvyšším - pátém stupni. Podle státu by v takovém případě už mělo být zváženo zpřísnění opatření. Index činí k dnešku stejně jako předchozí dva dny 76 bodů ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. Oficiálně v zemi nyní platí čtvrtý stupeň, který byl zaveden od pátku. V sobotu pro ŽivotvČesku.cz ministr Jan Hamáček uvedl, že o možném přechodu do pátého stupně bude v pondělí jednat vláda.

"Čísla dobrá v současnosti nemáme. Nezhoršují se jen u nás, ale i v okolních státech. Každý den slyšíme, jak sousední státy mění či přitvrzují v opatřeních. Je to bohužel celoevropský vývoj," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér.

Posun rizikového skóre PES do nižšího či vyššího pásma neznamená automaticky změnu opatření. Ale pokud se skóre drží v horším stupni tři dny, může to být podle dřívějších informací ministerstva důvodem k zavedení přísnějšího stupně opatření. Třeba před pátečním oficiálním přechodem ze třetího do čtvrtého stupně PES však bylo rizikové skóre na úrovni čtvrtého stupně PES skoro dva týdny. Pro zlepšení opatření by mělo skóre být sedm dní v lepším stupni, než je aktuální.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už v pátek uvedl, že expertní skupina ministerstva bude muset řešit, zda vládě přesun do pátého stupně navrhne. Česko podle ministra vnitra a předsedy Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) směřuje ke zpřísnění protikoronavirových opatření. Vláda by o přesunu do pátého stupně PES měla jednat v pondělí, řekl v sobotu Hamáček pro ŽivotvČesku.cz. "V pondělí se o tom budeme bavit na vládě a uvidíme, s čím přijde ministr zdravotnictví pan Blatný. Určitě se povede nějaká diskuze, která bude vycházet z odborných doporučení," upřesnil Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.