Pětikoalice nemusí dovládnout v současném složení. Politolog Lubomír Kopeček popsal, kde to může pořádně drhnout

Podpis koaliční smlouvy - Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka, Vít Rakušan, Ivan Bartoš, Zbyněk Stanjura
Podpis koaliční smlouvy – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka, Vít Rakušan, Ivan Bartoš, Zbyněk Stanjura
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 11. 2021

Celostátní fórum Pirátů schválilo vládní koaliční smlouvu mezi koalicemi SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN. Strana pod vedením Ivana Bartoše (41) bude součástí vládního uskupení. Ale už rozkol se STAN ukázal, že rozhodně nemusí jít nic hladce, jak členové příštího vládního kabinetu veřejnost ujišťují. Podle osloveného politologa Lubomíra Kopečka nelze vyloučit variantu, že v pětikoalici dojde k nejednotným názorům. "Jestli to povede k tomu, že se vládní koalice rozklíží, nejde v tuto chvíli říct," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že kabinet nového premiéra Petra Fialy (57) nemusí dovládnout ve stejném složení.

Na oznámení výsledků celostátního pirátského fóra následně reagovali všichni lídři stran koalice. Unisono se shodovali v tom, že vítají rozhodnutí členské základny a společně Českou republiku vymaní ze složitého období.

Zatím je ale pětikoalice na startovní čáře a stojí na místě, než se vystřídá s vládou v demisi. Čtyřletý maraton ji teprve čeká a bude jen otázkou, komu dojdou jako prvnímu síly. Není tak vyloučeno, že cílovou rovinkou neproběhnou společně všechny strany. Více světla do toho, kde by se dalo najít skryté budoucí problémy, vnesl politolog Lubomír Kopeček.

"Tahle vláda bude mít před sebou velké výzvy, ať už jde o pandemii a její zvládání či státní dluh, nebo třeba inflaci. Je pravděpodobné, že v rámci vlády na to nebudou jednotné názory a dojde ke sporům. Jestli to povede k tomu, že se vládní koalice rozklíží, nejde v tuto chvíli říct. Je jasné, že Piráti jsou ve stávajícím vládním složení relativně nejslabší aktér, jsou tím, kdo jsou relativně nejdále vzdálení od těch ostatních stran, nejvíce od ODS. Z hlediska toho, co se tu nejspíše bude odehrávat uvnitř České pirátské strany tím soužitím ve vládě, budou problémy a je to něco, co plyne z té jejich velké vnitřní demokracie. Samozřejmě se může stát, že se pirátské fórum rozhodne odhlasovat z vlády, ale kdy k tomu dojde a zda, je zatím otevřené," přiblížil svůj pohled respektovaný politolog na to, co lze očekávat. Usuzovat se logicky dá z toho, že pět stran, které řeší jeden problém a musí najít shodu, nevěští nic dobrého.

O harmonii se rozhodně nedá mluvit ani v případě dosluhující koalice ANO a ČSSD, kdy šlo jen o dva subjekty, které v řadě otázek nedokázaly najít shodu. Sociální demokracie partnerství s hnutím Andreje Babiše (67) draze zaplatila. Jestli k tomu dojde i ve vládě Petra Fialy ale přesně nelze říct.

"V tuto chvíli lze jen popsat co je a dále nevíme, protože nemáme křišťálovou kouli. Nemyslím si ale, že nový premiér Petr Fiala bude mít tendenci se zbavit Pirátů. Když se podíváme na to, jak je vláda poskládaná, tak Piráti získali nadstandardní vládní zastoupení, tedy že mají ze čtyř poslanců tři křesla, je velmi velkorysé. Nevypadá to, že by byla snaha se jich zbavit, ale spíše je otázka, jak harmonické to vládnutí bude," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Kopeček.

Složení vlády představí Petr Fiala ve středu prezidentovi Miloši Zemanovi (77) a následně i veřejnosti. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.