Petříček jednal s německým a dalšími evropskými ministry o hranicích. Na čem se shodli?

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Foto: Archiv Tomáše Petříčka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2020

Evropští ministři zahraničí ve středu jednali o plánech návratu k původnímu režimu na hranicích. Na videokonferenci, kterou svolalo Německo, nechyběl ani český šéf diplomacie Tomáš Petříček. Žádné konkrétní datum na ní nepadlo, všechny zúčastněné státy se ale shodly na "potřebě postupovat koordinovaně a zodpovědně".

“Německý ministr zahraničních věcí pozval ministry ze sousedních zemí ke společné videokonferenci na téma otevírání hranic v Evropě," uvedl ve středu odpoledne Petříček na Twitteru.

"Shodli jsme se s kolegy z Německa, Rakouska, Belgie, Dánska, Francie, Lucemburska, Nizozemska, Polska a Švýcarska na potřebě postupovat koordinovaně a zodpovědně. Jen tak lze být efektivní. Dobré sousedství je základ,” dodal po jednání s evropskými kolegy.

Pravděpodobný termín

Už na úterní tiskové konferenci Petříček slíbil, že ministerstvo potvrdí přesné datum otevření hranic nejpozději ve druhé polovině příštího týdne.

Vicepremiér Jan Hamáček pak na své tiskovce nabídl i pravděpodobné datum. Podle něj by Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Německo mohly otevřít hranice přibližně 15. června. O definitivní termín se však ještě nejedná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.